Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Rozvoj digitální gramotnosti pro 1. stupeň ZŠ

Jak by mohl vypadat takový jeden týden ve škole, ve kterém by se učitelé zaměřili na rozvoj digitální gramotnosti u žáků? Přečtěte si fiktivní deníkový zápis jednoho takového žáka 5. ročníku. Zápis tematicky shrnuje záznam webináře Rozvoj digitální gramotnosti na 1. stupni, který vedla Ing. Eva Fanfulová. Digitální gramotnost lze rozvíjet různými způsoby a v různých předmětech. Přesvědčte se sami.

Pondělí 25. března 2019

Dnes jsme měli suplovanou hodinu. Pan učitel přišel do třídy a řekl nám, že k nám do třídy přijde nový spolužák, který se v dubnu přistěhuje. Abychom ho hezky přivítali v našem městečku, dostali jsme za úkol mu naplánovat  procházku po našem městě. Měli jsme mu vymyslet trasu a představit místní zajímavosti. Pršelo, a tak jsme nemohli jít ven. Místo toho jsme pracovali s vytištěnou mapou a Ozoboty. Pan učitel je totiž hračička a má rád tyhle robůtky. Pracovali jsme společně ve skupinkách a chystali trasu, kterou Ozobot měl projet. Připadali jsme si jako opravdoví průvodci. Při ověřování trasy jsme si nacvičili i prezentaci jednotlivých míst. Ani jsme nemuseli vytáhnout paty ze školy. Na konci hodiny jsme si ukazovali, jaké trasy jsme zvolili. Někteří Ozoboti zvládli trasu rychleji, jiní zase pomaleji. Přemýšleli jsme, čím to asi bylo. A pak nám to došlo. Některé skupiny naplánovaly delší trasu, jiné skupiny zase kratší.

Úterý 26. března 2019

V úterý nás bavila hodina hudební výchovy, ve které jsme objevovali různé hudební nástroje. Mohli jsme si na ně zkusit zahrát, dozvěděli jsme se spoustu nového. Paní učitelka nám říkala, že bychom si mohli zahrát na učitele a ukázat celé škole a rodičům doma, jak jednotlivé nástroje vypadají, jak se na ně hraje a co všechno jsme se o nich dozvěděli. Třeba tím budeme někoho motivovat. Navrhla, že bychom mohli vytvořit video! A nebylo to obyčejné video. Nejdříve jsme vytvořili koláž obrázku a toho, co jsme o nástroji věděli. Vůbec jsem nevěděl, co je to koláž, ale teď už to vím. Poté jsme použili takové zelené plátno (vypadalo jako prostěradlo) a ocitli jsme se ve videu v obrázku. Pepa na videu vypadal vtipně, byl totiž menší než klarinet. Helenka byla zase stejně veliká jako flétna. Připadali jsme si jako herci ve filmu. Babička doma byla také překvapená a říkala, že takové vymoženosti za jejích let nebyly. Možná bychom si to s babičkou mohli taky někdy vyzkoušet. Pořád vypráví o tom, jak byla v Římě a jak se jí tam líbilo. Že bych jí pomohl se přenést zpět do Říma?

Středa 27. března 2019

Dnešní hodina byla opravdu zajímavá. Chvíli to byla vlastivěda a chvíli informatika. Nejdříve jsme si povídali o reklamě. Jaká má být a jaká je? Jak na nás působí? Jak se díky reklamě rozhodujeme třeba při nakupování? Musím si o tom doma promluvit s rodiči, pořád kupují ty výrobky, které vidí v televizi. V druhé části hodiny jsme si vyzkoušeli sami natočit reklamu. Museli jsme si rozdělit úkoly, vymyslet scénář a vše natočit. Pomohlo nám, že jsme již několikrát s tablety pracovali. Vlastně včera jsme také natáčeli, ještě si to dobře pamatuji. Také jsme už věděli, jak funguje aplikace iMovie a že natočit video není nic těžkého. Dokonce jsme stihli i naše krátké video doplnit o titulky a ozvučit. To jsme ještě nikdy předtím nezkoušeli. Těším se na další hodinu, až budeme svá videa prezentovat před ostatními.

Čtvrtek 28. března 2019

Pan učitel, který nás učí na literaturu, nás vždycky něčím překvapí. Snaží se, abychom nad textem přemýšleli a aby nás literatura bavila. Vždycky si vymyslí nějakou zajímavou aktivitu, která nás baví. Tentokrát jsme pracovali s příběhem, který jsme dočetli minulou hodinu. Naším úkolem bylo příběh znázornit pomocí komiksu. Nejdříve jsem se trochu zděsil, vůbec neumím kreslit! Ale pan učitel byl připravený a řekl nám, že to vůbec nevadí. Existuje totiž možnost, jak vytvořit komiks online. To jsem vůbec neznal.  Pan učitel nám ukázal, jak můžeme na počítačích na jedné internetové stránce vytvořit komiksy. Také jsme diskutovali, jak naše postavičky budou mluvit. Jestli třeba nebudou mluvit tak, jak jsme my běžně zvyklí. Práce mě bavila, mohli jsme si komiksy sdílet, a tak jsme se zjistili, jak jsme si každý jinak představovali třeba hlavního hrdinu. Na konci hodiny nám pan učitel naše výtvory nechal vytisknout, abychom je mohli ukázat doma. Také jsme se bavili o tom, že je možné náš komiks někomu jednoduše online poslat.

Pátek 29. března 2019

Konečně pátek. Vždycky se těším na víkend. Dnes mě ve škole zaujala hodina, ve které jsme přemýšleli, jestli se chováme na internetu bezpečně. Paní učitelka nám vyprávěla pohádku o kuřátku. Nejdřív jsme si říkali, že je to pohádka pro mimina. I ty obrázky mi přišly takové dětské. Ale poté jsme si s paní učitelkou povídali, jestli taky používáme sociální sítě. No jasně, že používáme. Překvapilo mě, že paní učitelka není moc velká fanynka takových sítí. Vždyť tam je každý. Paní učitelka říkala, že když něco někam nahrajeme, že to tam zůstane. Vůbec jsem to nevěděl. A vůbec nevím, kde tam. Kamarádi říkali, že je to v pohodě, že každý dělá selfíčka a sdílí je na té nové síti TikTok. Díval jsem se ale na Youtube a někteří Youtubeři si z těch videí dělají srandu. Trochu teď přemýšlím, jestli bych neměl být opatrnější. Možná bych se měl ještě jednou paní učitelky zeptat.

Také za námi přišel pan učitel a s paní učitelkou nám řekli, že tenhle týden byl trochu jiný. A ptali se nás, co nového jsme se naučili. Já jsem se třeba naučil, že můžu pro ostatní vytvořit video, které jim v něčem pomůže. A že bych si měl dát pozor, s kým taková videa sdílím. Ještě spoustě informací nerozumím, ale těším se, co nového se naučím příští týden. Pan učitel s paní učitelkou slíbili, že budeme využívat počítače, tablety nebo i mobily ve škole. Říkali ale, že si nebudeme hrát, ale budeme se učit, jak je můžeme využívat ve škole i doma smysluplně. Také nám ale řekli, že musíme někdy odpočívat, tak ať o víkendu jdeme ven a ať se na mobil podíváme jen, když nám někdo bude volat a když nebudeme vědět, kolik je hodin.

Zhlédněte webinář Rozvoj digitální gramotnosti pro 1. stupeň ZŠ.

Eva Fanfulová a Markéta Čonková