Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Digitální učební materiály definitivně pod licencí Creative Commons

Od poloviny dubna 2009 jsou všechny Digitální učební materiály na Metodickém portálu dostupné pod licencí Creative Commons, která je v souladu s českou legislativou.

Jak jsme již dříve informovali, Výzkumný ústav pedagogický se rozhodl podpořit vznik komplexní české verze Creative Commons. A výsledek se dostavil. V polovině dubna 2009 byla zveřejněna oficiální česká verze Creative Commons, licence, pod níž mohou autoři publikovat své Digitální učební materiály (DUM). Metodický portál je jedním z prvních webů na českém Internetu, kde se můžeme s touto licencí oficiálně setkat.

Digitální učební materiály jsou konkrétně dostupné pod licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko, kterou symbolizuje tato ikonka:

DUMy je tedy možné:

  • Šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti,
  • Upravovat – pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech,

a to za těchto podmínek:

  • Uvést autora – povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).
  • Neužít dílo komerčně – toto dílo nesmí být využito pro komerční účely.
  • Zachovat licenci – pokud bude toto dílo jakkoliv upraveno nebo použito v jiném díle, je povinnost výsledek práce šířit pod stejnou nebo slučitelnou licencí.

Jsme přesvědčeni, že používání této licence, která je v souladu s českou legislativou, je pro pedagogickou veřejnost jedna z nejlepších zpráv tohoto roku. Význam tohoto počinu se plně ukáže teprve s postupující digitalizací vzdělávacího prostředí a vlastně i samotných škol.