Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Důležité změny v Digitálních učebních materiálech od 18. 5.

18. 5. dojde ke změnám, jakým způsobem probíhá přihlašování a registrace do Digitálních učebních materiálů. Těmito změnami dojde k těsnější integraci Digitálních učebních materiálů s novým Metodickým portálem, který vzniká v rámci projektu Metodika 2.

V rámci projektu Metodika 2 připravujeme nový systém přihlašování a registrace. Tento systém bude mít dvě výrazné výhody:

  • Ve všech připravovaných modulech nového Metodického portálu (články, diskusní fóra, DUMy, wiki, e-learning, …) budete mít stejné uživatelské jméno a heslo.
  • Bude fungovat princip jednotného přihlašování – tedy ve chvíli, kdy se přihlásíte do některého z modulů, jste automaticky přihlášeni ve všech ostatních.

Kromě modulů Metodického portálu bude ještě existovat tzv. „Uživatelská databáze“, která bude centrálně spravovat uživatelské účty, kde bude probíhat úprava profilů a samotná registrace a přihlašování.

První krok proběhne 18. 5., kdy se do tohoto systému zapojí Digitální učební materiály a nově vytvořená Diskusní fóra.

Uživatelské účty z Digitálních učebních materiálů budou automaticky převedeny; bohužel s jednou výjimkou. Tou jsou hesla. Formát hesel, který používá nový systém ukládání uživatelských účtů, je nekompatibilní se způsobem, jak hesla ukládají Digitální učební materiály. A protože hesla neukládáme v jejich čitelné podobě (tzn. ani správci nejsou schopni heslo zjistit), nemáme způsob, jak hesla převést.

Tento problém má jednoduché řešení: Prosíme uživatele, aby se do 17. 5. do Digitálních učebních materiálů přihlásili. Nic víc není potřeba dělat. Pokud se uživatel v pořádku přihlásí, systém si otisk hesla uloží i ve formátu, kterému pak bude rozumět i nová Uživatelská databáze. Pokud to neuděláte, nebudete se moci po 18. 5. přihlásit. Samozřejmě si ale budete moci nechat poslat nové heslo (tzn. použijete funkci „zapomenuté heslo“), pomocí kterého se pak přihlásíte (a heslo si nastavíte).

Z pohledu Digitálních učebních materiálů se skoro nic nezmění, pouze přihlašovací formulář bude vypadat trochu jinak (přibude možnost používat OpenID), registrace se bude odehrávat v nové Uživatelské databázi a tam bude probíhat i úprava vašeho profilu. Uživatelská databáze bude také profily zobrazovat. Přestěhuje se tam i mapa uživatelů a jejich seznam.

Dalším krokem bude převedení blogů na zcela nový blogovací systém. To je ale otázka dalších týdnů a budeme vás o tom v předstihu informovat.

Finální převod vašich uživatelských účtů z Digitálních učebních materiálů do nové Uživatelské databáze bude probíhat v neděli 17. 5. V této době mohou být Digitální učební materiály nedostupné nebo nebude možné se přihlašovat a pracovat v Administračním rozhraní.

Po (úspěšném) převodu uživatelských účtů pošleme uživatelům Digitálních učebních materiálů zprávu s dalšími informacemi.

V případě dotazů pište na adresu dum@vuppraha.cz nebo nespor@vuppraha.cz.