Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Jak podpořit zdravé stravování

Při různých pořadech v televizi, diskusích v rozhlase, v novinových článcích nebo prakticky kdekoliv na internetu se neustále dozvídáme, že se všichni málo hýbeme, jak nám klesá kondice a že špatně jíme. V mnoha případech je to opravdu tak, ale co s tím můžeme udělat? Jak podpořit děti, ale třeba i jejich rodiče v chuti se více hýbat a jíst zdravě. A čí je to vlastně problém? Školy, rodiny, vlády? Myslím, že toto je téma úplně pro všechny, ale především pro každého jednotlivce, který chce být zodpovědný sám za sebe.

Ve škole je tato problematika zahrnuta do vzdělávací oblasti Člověk a jeho zdraví. A při hledání různých nových podnětů jsem objevil krásnou aktivitu, která prostupuje hned několika předměty, jako je samozřejmě Přírodopis a Prvouka, ale můžeme se tohoto tématu dotknout i v Mediální výchově, Výtvarné výchově nebo Zeměpisu. Mimo toho, že se zde žáci něco dozví a naučí, a snad je tyto informace trochu ovlivní, je aktivita velmi pěkně vytvořena i pro rozvoj matematické a čtenářské gramotnosti. 

Pokud žáky touto aktivitou zaujmeme, můžou soutěžit sami mezi sebou a třeba i se svými rodiči, což by bylo naprosto úžasné. Ostatně koukněte se na článek na Metodickém portálu RVP.CZ sami a zkuste si aktivitu přímo s vašimi žáky.

Jídlověda: Jak podpořit zdravé stravování