Pohyb versus počítače

Zeptal jsem se sám sebe, co rozhoduje o kvalitě našeho života? Odpověď byla vlastně strašně jednoduchá. Jednoznačně zdraví! To, že jsme zdraví, vlastně vůbec nevnímáme, až do doby, kdy zdraví nejsme.

Jak dosáhnout toho, abychom se cítili zdraví? Musíme mít dobrou náladu, potřebujeme se dobře stravovat, dodržovat pitný režim, pravidelně a dostatečně se pohybovat. To je možná to úplně nejdůležitější. 

Všude poslední dobou čteme, že se děti málo hýbou, že pořád sedí u počítače nebo telefonu a nemají o nic jiného zájem. Ale dostat děti od počítačů přece taky nejde tak snadno.

Napadlo mě, že by tyto dvě aktivity šly spojit. Určitě existují i mobilní aplikace, kde by si děti zaznamenávaly svoje aktivity a přístroj by jim napsal nějaký výsledek, ale to mi přišlo zase moc jednoduché. A najednou jsem na Metodickém portálu RVP.CZ objevil článek, kde se píše o záznamu pohybu. Přišlo mi docela dobré, kdybychom o pohybu svých žáků věděli něco víc a při následném zpracování těchto dat mohli nenásilně podpořit matematickou, digitální, a třeba i čtenářskou gramotnost.

V článku je velmi podrobně popsáno, jak pracovat se záznamovými archy (jsou zde dvě varianty), jak je následně vyhodnotit, popřípadě srovnávat i v delším časovém rozmezí.

Zkuste se svými žáky provést tuto aktivitu. Myslím, že skoro všechny překvapí, jak málo se hýbeme, a možná že to i někoho přesvědčí, aby občas odložil mobil a šel se ven aspoň projít. Úplně nejlepší ale je, že si při zpracování zaznamenaných hodnot procvičíte nejen matematickou a čtenářskou gramotnost, ale i tu tak velmi oblíbenou digitální.

Zkrátka všechno souvisí se vším, a pokud budeme zdraví, určitě nám půjde lépe i učení.

Jak moc se v průběhu dne pohybuješ?