Co mne zaujalo.

Tak jsem dočetl Ivan Klíma: Moje šílené století. Jsou to jeho paměti. Stojí to zato. Ukazuje to, že po krizi a válce byla vize socialismu pro mnoho lidí logická. A ti, co prozřeli a uvědomili si svůj omyl jsou alespoň čestní.

 


Já si vypsal ale dvě místa, týkající se školství:
Čas pokojného života a tak podstatného pozorování živého a neživého světa prudce končí ve chvíli, kdy člověka vyženou do školní učebny, kde ho jako v temném žaláři drží co nejdále od rodičů, přírody, pohybu a čerstvého vzduchu, přičemž mu o tom všem vyprávějí anebo mu to ukazují na obrázcích, a ještě ke všemu ho nutí, aby se učil krasopisně vytvářet číslice a písmenka.“
A ještě jeden úryvek je trefný:
Vysoká škola (jako každá škola) vnutí studentovi spoustu znalostí, z nichž většinu nikdy nebude potřebovat a obvykle je dříve  či později zapomene. Kromě toho by však vysoká škola měla studenta naučit cílevědomému a zodpovědnému přístupu ke zkoumaným problémům, měla by ho naučit hledat prameny a pracovat s fakty. Nejdůležitější ze všeho , co může nabídnout,  je setkání s osobnostmi, které mu budou příkladem v  jeho dalším životě: příkladem v práci i občanských postojích.“

Jak by to mělo vypadat ve škole vypadat víme všichni, ale jak to udělat, že? To nás trápí už hodně dlouho.