Ve svém příspěvku bych se chtěl podělit o zkušenosti ze zavádění a dosavadního používání operačního systému Windows 8 na tabletech a nejen na nich. Jako učitel informatiky a správce IT se budu tentokrát věnovat spíše technické a uživatelské stránce.
Rozhodnutí
Naše škola stála v polovině loňského roku před rozhodnutím, jak dál ve výpočetní technice a jejím propojení s výukou.
Impulzem k rozhodování byl jednak blížící se konec operačního systému Windows XP a dále také otázka, jak nejlépe využít možnosti investice peněz ze šablon.
Padlo rozhodnutí kompletně inovovat počítačovou učebnu a původní počítače využít ve třídách i kabinetech. Protože jsme v té době vstoupili do projektu „Vzděláváme pro budoucnost“, rozhodli jsme se také pro mobilní tabletovou učebnu založenou na Windows 8.
Ještě před vypsáním výběrového řízení jsme museli zvolit strategii v oblasti operačního systému pro počítačovou učebnu a stávající počítače. Varianty byly Windows 7 nebo 8, eventuálně jejich kombinace. Zastánci Windows 7 argumentovali stabilitou a vyladěností systému, obhájci Windows 8 pak moderností a budoucností systému. Nakonec byl zvolen systém Windows 8 ve verzi Pro, a to pro všechna školní zařízení bez výjimek. Z toho důvodu škola před koncem roku zakoupila licenční model kalkulovaný podle počtu zaměstnanců, který je pro nás jednoznačně výhodný. K dispozici tak máme v podstatě neomezený počet licencí operačního systému Windows 8.1 Pro, Office 2013 Professional Plus a některé další produkty.
Pro plné využití nového operačního systému bylo také rozhodnuto přeinstalovat stávající server se systémem Linux na Windows Server 2012 R2 se službou Active directory.
Přechod na nový systém
Před koncem roku jsme již měli potřebnou techniku dodanou a přechod mohl začít.
Jako první jsme instalovali počítačovou učebnu a tablety. Protože už byl k dispozici upgrade Windows 8.1, rovnou jsme prováděli povýšení na tuto verzi.
U tabletů s OEM verzí operačního systému byla možnost upgradu pouze přes Windows Store, což nebylo zrovna nejrychlejší. Pro mobilní tabletovou učebnu jsme také museli zajistit kvalitní pokrytí wifi signálem. To nám zajistil poskytovatel internetového připojení pomocí několika AP se zónovým řízením od firmy Ruckus.
U stávajících počítačů v kabinetech a ve třídách jsme museli povýšit operační paměť na minimálně 2 GB. Instalaci jsme prováděli pomocí image již hotové konfigurace se základními programy. To nám značně urychlilo práci. Zde je třeba zmínit, že Windows 8 se v tomto směru chovají velmi dobře a není problém jeden image instalovat na různé hardwarové konfigurace. Po prvním restartu se systém sám přenastaví a stáhne potřebné ovladače.
Problémy, které se vyskytly, souvisely s instalovanými programy. Asi nejzávažnější byly chyby při startu systému, které se pravidelně objevovaly na všech počítačích. Na vině byl software pro interaktivní tabule Smart. Po stažení a instalaci poslední verze byla chyba odstraněna.
Celý přechod probíhal postupně, každý přeinstalovaný počítač byl přihlášen do nové domény a instalován v učebně nebo kabinetu. Kompletní proces přechodu na nový systém byl dokončen v době jarních prázdnin, na které jsme si nechali jako lahůdky počítače používající databáze.
První zkušenosti
Začnu tím hlavním, a to je tabletová třída.
Pro upřesnění, používáme 10“ tablety Acer Iconia s přidanou klávesnicí a 64 GB SSD disky. Po technické stránce bych vyzdvihl dlouhou výdrž na baterie, tablet má dvě, v těle a v klávesnici, poměrně bytelné provedení a obstojnou rychlost. Také mi vadí dost nízká citlivost wifi. Podobnou zkušenost s wifi citlivostí mám ale i s tablety jiných značek.
A teď to hlavní. Jaké jsou Windows 8.1 na tabletech?
S Windows 8 mám přibližně roční zkušenosti na různých typech zařízení a proto si dovolím prezentovat svůj názor na tento systém.
Windows 8 je v první řadě kvalitní desktopový systém. Rozhodně zatím nejlepší a nejrychlejší z řady Windows. Jeho použitím na starším hardwaru, samozřejmě při splnění minimálních požadavků, dochází k jednoznačnému zrychlení. Neplatí tedy, že nový operační systém potřebuje výkonnější hardware.
K tomuto systému Microsoft přidal část (lépe řečeno rozhraní) pro práci s dotykovým zařízením tzv. Modern UI s logicky zásadně odlišným ovládáním i filosofií stahování a instalací softwaru pomocí účtu Microsoft. Pokud posuzujeme Modern UI samostatně, je to dotykový systém, je nejmladší a má proto zatím i méně aplikací a různých vychytávek než jeho konkurenti (hlavně Apple).
Z hlediska uživatele se dá říci, že Windows 8 jsou vlastně dva operační systémy. Chtělo by se napsat „nezávislé“, ale tak tomu bohužel není. Myslím, že problémem Windows 8 je přílišné propojení desktopové a Modern UI části.
Jako běžný uživatel stolního počítače, který na Windows 8 přešel z verze XP nebo 7 neočekáváte, že vám systém bude vnucovat dotykové aplikace, když máte před sebou běžný monitor, klávesnici a myš. Pokud jste alespoň trochu počítačově zdatní, dokážete si svoje hudební soubory, fotky a videa asociovat s jinými programy a od verze 8.1 se s Modern UI skoro ani nemusíte potkávat. Přesto se ale musíte smířit s tím, že něco se nastavuje v desktopových ovládacích panelech, něco v Modern UI. Dá se na to zvyknout a po chvilce „remcání“ a kroucení hlavou zjistíte, že jsou to přece jenom zatím nejlepší desktopová Windows.
Naprosto jiná situace je, máte-li dotykové zařízení a nejlépe hodně velké. Do počítačové učebny jsme zakoupili počítače typu All In One, s 24“ dotykovým displejem. Zde najednou Windows 8 dostávají jiný rozměr, kombinace desktopu a dotyku nevadí, ovládání gesty je mnohdy rychlejší a přirozenější, i když se jedná o velký monitor. A to, že to dětí baví, je zbytečné zdůrazňovat. Jednoznačná trefa do černého.
Ale zpátky k tabletům. Jak se tedy tablety s Windows 8 používají?
Jako takové malé notebooky. Je to dobře nebo špatně?
Windows 8 a jejich Modern UI nejsou podle mého názoru typický tabletový systém. Tím však nechci říct, že je jejich použití na tabletech nemožné nebo nevhodné. Jejich velká výhoda spočívá hlavně v plné kompatibilitě a možnosti synchronizace s notebookem nebo stolním počítačem. Dále také v možnosti používat programy kancelářského balíku Office. V hodinách informatiky si děti dodělávají práce, které dělaly na tabletech v jiných hodinách. Práci mají v osobních nebo společných složkách, a nebo prostě jen na své ploše. V jiných systémech by to asi také bylo možné, ale my tohle prostě nemusíme řešit.
Limity vidím spíše technické a to hlavně v potřebné minimální velikosti displeje s ohledem na desktopovou část systému. A i když souhlasím s názorem, že tablet je tabletem spíš bez přídavné klávesnice, v případě Windows 8 bych si dovolil tvrdit, že se klávesnice dost často hodí.
V prvních hodinách, ve kterých se tablety zkoušely (Fyzika – 8. ročníky) jsem byl vždy přítomen jako IT podpora. Problémů bylo dost. Přihlašování, wifi, zkoušeli jsme Acer Classroom Manager i přihlašování do Office 365. Nejméně problémů ale bylo s ovládáním a orientaci v operačním systému.
Všechno se postupně odladilo a vyučující se může více soustředit na didaktickou hodnotu takovéto hodiny.
Tablety určitě učiteli neulehčí práci. Příprava hodiny s opravdu smysluplným využitím tabletů vyžaduje přípravu značně přesahující běžný rámec a učitel musí samozřejmě respektovat technické a softwarové možnosti používaného zařízení. Myslím si ale, že tablet může být použit i jednoduchým způsobem, například jako zdroj informací nebo jako dokumentační prostředek. Didaktická hodnota hodiny však určitě nespočívá v tom, používáme-li Windows, iOS nebo Android.
Na nějaké hlubší hodnocení je určitě ještě brzy. Jasná je ale jedna věc, kvalitní hodinu ať už s tablety nebo bez nich dělá hlavně kvalitní učitel. Tablety a moderní technika vůbec, nabídnou učiteli další možnosti, ale výuku mu sami o sobě nezachrání. Ale ani sebelepší učitel už dnes s křídou a tabulí nevystačí. A pokud nechceme být žákům pro smích, musíme s touto technikou držet krok, nebo ještě lépe, být o krok vpředu.
Karel Kafka
správce a učitel ICT
Základní škola T. G. Masaryka Mnichovice