To nejzajímavější z měsíce října

Podívejte se na výběr nejnovějších/nejzajímavějších příspěvků Metodického portálu RVP.CZ za měsíc říjen.

To nejzajímavější ze sekce Odborné články

15 tipů, jak na digitální wellbeing se žáky, autor: Jaroslav Mašek

Konkrétní tipy, jak aplikovat principy digitálního wellbeingu se žáky.

Využití moderních technologií v mateřské škole, autor: Marie Čermáková

Článek popisuje práci s interaktivním projektorem v MŠ. Seznamuje s možnostmi rozvíjení dovedností za pomoci uvedeného projektoru a obsahuje také krátkou závěrečnou reflexi.

Můj job: recenzent aplikací, autor: Vanda Vaníčková, spoluautor: Adam Cvik

Aktivita Můj job: recenzent aplikací už svým názvem dává tušit, že aktivním činitelem učební činnosti je žák a pracovním prostředím digitální svět neboli dnešní přirozený svět žáků. Žáci se stanou recenzenty vybraných mobilních a webových aplikací tematicky vhodných pro dílčí vzdělávací obor.

To nejzajímavější ze sekce Materiály do výuky

Závody robotů, autor: Mgr. Petra Cemerková Golová

Pracovní list je možné použít v rámci ICT v mezipředmětovém vztahu k matematice (pamětné sčítání v oboru do 100 s přechodem přes 10) a českému jazyku (čtení s porozuměním), a to jak v tištěné, tak v digitální podobě. Cvičení mohou sloužit jako doplněk seznámení se základy programování.

Veselé čarodějnice 1, autor: Mgr. Tereza Chaloupková

Materiál obsahuje aktivity k tradici pálení čarodějnic. Najdete zde luštění zaklínadel, která děti musí použít na začarování zvířat na kartičkách.

Halogeny, autor: Jakub Holec

Materiál do výuky se zaměřuje na významné halogeny, jejich vlastnosti, výskyt a použití. Součástí materiálu je popis průběhu hodiny ve struktuře E-U-R, karty halogenů pro práci žáků v domovských a expertních skupinách metodou skládankového učení a pracovní list pro závěrečnou reflexi učení žáků.

Nové záznamy webinářů

Jak na gramotnosti ve škole – materiál pro učitele

Představení příručky „Gramotnosti v ŠVP aneb inspirace pro inovace školního vzdělávacího programu na základní škole“ vytvořené v rámci projektu PPUČ ve spolupráci s pilotními školami projektu od těch nejpovolanějších – Mgr. Anny Doubkové, PaedDr. Karla Tomka, PaedDr. Jana Tupého.

Formativní hodnocení

Jak žáky namotivovat, aby podávali maximální výkon? Jak hodnotit žáky v kooperativní skupině, když každý dělá něco jiného? Tyto a další otázky si kladou Tomáš Koten a Jovanka Rybová a podělí se s námi o odpovědi.

Rozvoj gramotností napříč vzdělávacími obory

O zpestření a zatraktivnění výuky ve vzdělávací oblasti Člověk a zdraví se lektoři Bc. Adam Cvik a Mgr. Vanda Vaníčková Ph.D. snaží ve svých článcích na Metodickém portálu RVP.CZ. Nechte se inspirovat jejich živým vystoupením se širším tématem.

Kyberdítě a jeho sítě

Praktická doporučení jak vstoupit do světa dnešních dětí, jak se jim přiblížit a také jak nastavit zdravé hranice nám nabídnou lektorky Bc. Ida Pencová, Mgr. Viktória Zemanová z Hope4Kids.