Podívejte se na výběr nejnovějších/nejzajímavějších příspěvků Metodického portálu RVP.CZ za měsíc říjen.
To nejzajímavější ze sekce Odborné články
15 tipů, jak na digitální wellbeing se žáky, autor: Jaroslav Mašek
Konkrétní tipy, jak aplikovat principy digitálního wellbeingu se žáky.
Využití moderních technologií v mateřské škole, autor: Marie Čermáková
Článek popisuje práci s interaktivním projektorem v MŠ. Seznamuje s možnostmi rozvíjení dovedností za pomoci uvedeného projektoru a obsahuje také krátkou závěrečnou reflexi.
Můj job: recenzent aplikací, autor: Vanda Vaníčková, spoluautor: Adam Cvik
Aktivita Můj job: recenzent aplikací už svým názvem dává tušit, že aktivním činitelem učební činnosti je žák a pracovním prostředím digitální svět neboli dnešní přirozený svět žáků. Žáci se stanou recenzenty vybraných mobilních a webových aplikací tematicky vhodných pro dílčí vzdělávací obor.
To nejzajímavější ze sekce Materiály do výuky
Závody robotů, autor: Mgr. Petra Cemerková Golová
Pracovní list je možné použít v rámci ICT v mezipředmětovém vztahu k matematice (pamětné sčítání v oboru do 100 s přechodem přes 10) a českému jazyku (čtení s porozuměním), a to jak v tištěné, tak v digitální podobě. Cvičení mohou sloužit jako doplněk seznámení se základy programování.
Veselé čarodějnice 1, autor: Mgr. Tereza Chaloupková
Materiál obsahuje aktivity k tradici pálení čarodějnic. Najdete zde luštění zaklínadel, která děti musí použít na začarování zvířat na kartičkách.
Halogeny, autor: Jakub Holec
Materiál do výuky se zaměřuje na významné halogeny, jejich vlastnosti, výskyt a použití. Součástí materiálu je popis průběhu hodiny ve struktuře E-U-R, karty halogenů pro práci žáků v domovských a expertních skupinách metodou skládankového učení a pracovní list pro závěrečnou reflexi učení žáků.
Nové záznamy webinářů
Jak na gramotnosti ve škole – materiál pro učitele
Představení příručky „Gramotnosti v ŠVP aneb inspirace pro inovace školního vzdělávacího programu na základní škole“ vytvořené v rámci projektu PPUČ ve spolupráci s pilotními školami projektu od těch nejpovolanějších – Mgr. Anny Doubkové, PaedDr. Karla Tomka, PaedDr. Jana Tupého.
Jak žáky namotivovat, aby podávali maximální výkon? Jak hodnotit žáky v kooperativní skupině, když každý dělá něco jiného? Tyto a další otázky si kladou Tomáš Koten a Jovanka Rybová a podělí se s námi o odpovědi.
Rozvoj gramotností napříč vzdělávacími obory
O zpestření a zatraktivnění výuky ve vzdělávací oblasti Člověk a zdraví se lektoři Bc. Adam Cvik a Mgr. Vanda Vaníčková Ph.D. snaží ve svých článcích na Metodickém portálu RVP.CZ. Nechte se inspirovat jejich živým vystoupením se širším tématem.
Praktická doporučení jak vstoupit do světa dnešních dětí, jak se jim přiblížit a také jak nastavit zdravé hranice nám nabídnou lektorky Bc. Ida Pencová, Mgr. Viktória Zemanová z Hope4Kids.