Nej… v měsíci červnu

Podívejte se na výběr nejnovějších/nejúspěšnějších příspěvků Metodického portálu RVP.CZ za měsíc červen…

Nejvíce zobrazované články

Praktická ukázka práce s knihou Malá čarodějnice (Otfried Preussler), autor: Lenka Prášilová

Článek přináší další pohled a inspiraci, jak lze dětem hravým způsobem přiblížit svět literatury a propojit četbu knihy v mateřské škole se všemi vzdělávacími oblastmi RVP PV. Nabízí podrobně rozpracovaný týdenní tematický plán zaměřený na oslavu Dne země a pálení čarodějnic vycházející z jednotlivých kapitol knihy.

Jsme díky internetu hloupější nebo chytřejší?, autor: Bořivoj Brdička (modul Spomocník)

Článek navazuje na předchozí vzpomínku na 70. výročí publikování eseje „Jak máme myslet“ Vannevara Bushe a snaží se odhalit dopad, který má jeho snaha oprostit člověka od nutnosti pamatovat si vše pro naši internetovou současnost.

Typologie vzdělávacích Webů 2.0, autor: Martin Jelínek (modul Spomocník)

Typologie a přehled vzdělávacích webů nové generace založený na studii Matta Bowera z australské univerzity Macquarie.

HZS Středočeského kraje představuje videoprojekt OČMU – Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, autor: Hynek Černý

Pro podporu a kvalitní výuku problematiky Ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí představujeme nový preventivní video projekt Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, který je zpracován ve spolupráci se zástupci Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a Policie ČR – Krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

Nejvíce komentované články

Vizuální dílo jako generátor výtvarných aktivit: Křišťálový zámek, autor: Pavla Šandová

Z komentáře: “Líbí se mi promyšlená práce s dětmi, včetně otázek a odpovědí i sebereflexe autorky.”

 

Autor: Pavla Šandová

 

Cloud computing v odborném vzdělávání, autor: Jaroslav Žákech (modul Spomocník)

Z komentáře: “Mnohé jsou sice placené nebo omezené, ale přesto jsou dobrou variantou k oficiálním školním licencím oblíbených a i na některých českých školách používaných simulačních programech, například Tina nebo excelentního NI Multisim, ke kterým autoři na některých školách vydali volně přístupná skripta.”

Nejvíce zobrazované DUMy

Autobus, autor: Mgr. Eva Macháčková

V prezentaci si žáci procvičí algoritmus sčítání a odčítání v oboru 1–5. Žáci nejprve počítají pomocí vizualizace počtu, a také početní příklady operace sčítání i odčítání.

Pravda vítězí, autor: ThDr. Lenka Selčanová

PowerPointová prezentace pro žáky 2. stupně ZŠ (8. a 9. třída) a SŠ vytvořená k výročí 600. let smrti mistra Jana Husa představuje tuto osobnost z pohledu etiky. Soustředí se na Husovo vnímání pravdy, etiky a osobní odpovědnosti, používá konkrétní příklady ze současného života mladých. Žáci jsou během prezentace vedeni k diskusi nad etickými tématy: pravda, sebepojetí, vytváření hodnot.

Interaktivní násobilka s pexesem, autor: Zdeněk Hanzelín

Žáci si procvičí násobilku s použitím pexesa. Vhodné jak pro individuální, tak týmovou práci.

Nejlépe hodnocené DUMy

Socioekonomická charakteristika států Iberského poloostrova, autor: Mgr. Jan Zicha

Interaktivní prezentace pro práci na PC. Přílohou je pracovní list. Pro bezchybné zobrazení doporučujeme tento DUM spustit v programu Microsoft Office 2003.

Bouřka, autor: Bc. Lucie Sirůčková, DiS

Tento pracovní list je určen k poznávání změn v přírodě. Seznamuje předškolní děti s přírodním jevem – duhou. Zároveň si děti procvičují barvy.

Transsibiřská magistrála, autor: Mgr. Markéta Pravdová

Jedná se o interaktivní hru, která studenty seznamuje s nejdelší železniční tratí na světě a zároveň je testuje ve znalostech regionální geografie Ruska.

Nejnavštěvovanější diskuze

Novinky v dalších modulech

Modul Blogy: Drobné úpravy v komunitních modulech

I když se blíží doba dovolených, náš tým neodpočívá, ale stále se snaží vylepšovat Metodický portál RVP.CZ. Tentokrát se vylepšení týkají tzv. komunitních modulů, konkrétně modulu Digifolio a Diskuze.

Modul Odkazy: Neviditelné oběti komunismu – osudy emigrantů

Studentský projekt zkoumá osudy emigrantů z Československa v letech 1948 a 1968. Činnost projektu začala již v roce 2003 na Gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci.

Modul Digifolio: Projekt Neprošlapanou cestičkou

Projekt připravuje děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami prostřednictvím zážitkových aktivit na zvládnutí životních klíčových kompetencí a to díky nově vytvořeným či inovovaným vzdělávacím aktivitám a pomůckám.