Nej… v měsíci dubnu

Podívejte se na výběr nejnovějších/nejúspěšnějších příspěvků Metodického portálu RVP.CZ za měsíc duben…

Nejvíce zobrazované články

Hrátky s grafomotorikou: Praktické ukázky aktivit, autor: Marie Čermáková
Článek přináší pohled na různé možnosti rozvoje grafomotorických dovedností u dětí v předškolním období. Velmi úzce navazuje na teoretický článek, ve kterém byly popsány obecně známé skutečnosti ovlivňující úroveň grafomotoriky a z nich vyplývající pravidla týkající se přístupu k dětem v tomto směru.

Jak si usnadnit psaní textů?, autor: Michaela Ševečková
Na počítači píšeme všichni; někdo více, někdo méně. Moderní textové editory disponují řadou funkcí, které nám psaní zpříjemňují, včetně podpory konkrétního jazyka. Cílem tohoto článku je představení nástrojů, které Word (a obecně i jiné editory) nabízí pro český jazyk. Dozvíte se mimo jiné, jak se vyhnout pravopisným chybám, kde čerpat inspiraci pro tvorbu košatějších textů nebo jak se vypořádat s dělením slov. To vše na konkrétních funkcích programu MS Word.

Jak podpořit inovace ve vzdělávání?, autor: Bořivoj Brdička
Příspěvek na příkladu crowdfundingu ukazuje, jak mohou vypadat nové formy podpory vzdělávacích aktivit realizované online a snažící se přitáhnout zájem veřejnosti i žáků.

Inspirace do výuky angličtiny, autor: Michaela Ševečková
Optimální výuka cizího jazyka by měla být mnohostranná a pestrá. Je důležité pracovat s různými materiály, protože učebnice používaná v hodinách je pouhým základem. A je užitečné mít přehled o dostupných doplňcích a materiálech. Zejména internet nabízí řadu možností. Cílem tohoto článku je představit některé webové stránky, projekty a další pomůcky, které mohou být zdrojem nápadů a aktivit vhodných pro výuku angličtiny na základní škole.

Nejvíce komentované články

Aféra se sledováním žáků během testů PARCC v New Jersey, autor: Bořivoj Brdička
Z komentáře: “Než můj článek stačil vyjít, už se mluví dokonce o tom, zda Pearson nepoškodil svou nevhodnou implementací testů celou snahu o zavedení základních standardů a moderního počítačového plošného ověřování výsledků v USA…”

18 let Spomocníka, autor: Bořivoj Brdička
Z komentáře: “Možná by bylo zajímavé, kdyby se zavedla tradice, že autoři příspěvků z řad studentů se ke svému příspěvku vrátí (a vyjádří) po nějakých třech až pěti letech na pozici učitele. Předpokládám, že samotného autora článku (ale o 3 roky staršího) by nikdo nekáral za „nepřiměřenou reakci vůči autorovi či jeho názorům“, a to ani kdyby ta reakce byla hodně příkrá.”

Nejvíce zobrazované DUMy

Pracovní listy pro genetickou metodu čtení, autor: Mgr. Tereza Chaloupková
Materiál obsahuje 8 pracovních listů na procvičování písmen při genetické metodě čtení, kde jsou použita velká tiskací písmena.

Tvorba slov podle obrázků, autor: Zdeněk Hanzelín
Žákům se objeví obrázek. Z nabízených písmenek musí vytvořit správná slova, která doplní do tabulek. Lze použít jak na individuální, tak na týmovou práci.

Myslím si číslo, autor: Rostislav Solovský
Jednoduchá rozcvička na procvičení základních operací s přirozenými čís­ly.

Nejlépe hodnocené DUMy

Diferenciace sykavek, autor: Mgr. Věra Gošová
Diferenciace sykavek a rozvoj fonematického sluchu jsou důležité pro správné použití hlásek v řeči. V prezentaci naleznete tabulku sykavek, kartičky a plácačky. Materiál můžeme využít i jako jednoduché přikládání kartiček k jednotlivým obrázkům, které s sebou nesou správný zvuk – viz. tabulka sykavek. Materiál je možné zařadit do TEACH programu a fonematický sluch procvičovat i s dítětem s PAS.

Socioekonomická charakteristika Číny, autor: Mgr. Jan Zicha
Interaktivní prezentace pro práci na PC. Přílohou je pracovní list. Pro bezchybné zobrazení doporučujeme tento DUM spustit v programu Microsoft Office 2003.

Prázdninový kufřík; autor: Mgr. Vendula Dovole
Materiál slouží po vytištění jako prázdninový deník pro děti 1.–2. ročníků základní školy. Jde o nepovinný prázdninový úkol, který je možné dále modifikovat, doplňovat a rozvíjet. Při práci s prázdninovým deníkem si děti nenásilnou formou procvičují psaní, čtení s porozuměním a práci s informací. Deník jim umožňuje zapisovat si prožité aktivity, a tak si uchovat vzpomínky na prázdniny.

Nejnavštěvovanější diskuze

Nové záznamy webinářů v modulu AudioVideo