Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Hrdliččin zval ku sledování hlas

Dnes trochu jinak. Přírodně, badatelsky a s WIKI.

Před měsícem si na našem balkoně začala stavět hnízdo hrdlička zahradní. Hnízdo to bylo velmi nestabilní. Přesto do něj 17. května snesla jedno vajíčko a o den později vajíčko druhé.

Hrdlička zahradní Vajíčko hrdličky zahradní

Trošku informací z WIKIPEDIE: Jednoduché hnízdo z větviček staví obvykle nevysoko na stromech (přednostně jedličnatých), keřích nebo na budovách. Ročně mívá 2-6 snůšek po 2 bílých 30,6 × 23,4 mm velkých vejcích, na jejichž 14-16 denní inkubaci se podílí střídavě oba rodiče.

 I na našich vajíčkách se pravidelně střídali oba ptačí rodiče. Nenechali se rušit, takže zalévání truhlíků nebo foukání do bublifuků mohlo probíhat i za jejich přítomnosti. Trpělivě zahřívali hnízdo v každém počasí a tak se 2. června vylíhlo první z mláďat a o den později i druhé.

Hnízdění 2. června – první ptáče
0 dní 1 den
1 den 6 dní

I po vylíhnutí se oba rodiče o své potomstvo střídavě starají. První týden se od nich nehnuli, střídali se v jejich zahřívání a krmení. Mláďata postupně obrůstala peřím a rostla před očima (nutno podotknout, že v prvním týdnu jsme je tak často neviděli).

6 dní 8 dní

Od devátého dne po vylíhnutí jsou na hnízdě však často sama. Už jsou veliká a dosahují téměř velikosti dospělé hrdličky. Rodiče v pravidelných intervalech nalétávají a krmí je. Mají s tím dost práce, takové ptačí krmení dost připomíná rvačku. 🙂 Podívejte se.

Křídla mláďatům sílí a mají problém se do hnízda vejít. Čekáme, kdy a jak se začnou učit létat.

9 dní 9 dní
14 dní 14 dní

Na hnízdě se teď stále zdržují jen mláďata. Postupně roztahovala křídla a snažila se jejich máváním dostat do vzduchu. Nejdřív nad hnízdem, pak zkoušela let na krátkou vzdálenost (= na délku antény). V sobotu 18. června jsem jeden z takových pokusů pozorovala a snažila se ho natočit. Nakonec se mi povedlo mnohem víc – natočit první velkou cestu mladé hrdličky (obraz není úplně čistý, přece jen mě ta délka letu trochu zaskočila).

Té druhé nám pak bylo líto. Seděla na hnízdě a smutně se dívala na protější strom. A my doma přemýšleli, jestli se ta první odvážná ještě vrátí. Trvalo jí to dlouho – nějakých šest hodin – ale vrátila se. Od té doby se na takový výlet nepustila. Za to pilně učí mladšího sourozence. I teď, zatímco píšu, mávají obě křídly a trénují vzlety a přistání.

16 dní a poprvé bez sourozence 17 dní – přerůstají rodičům přes hlavu

Mým malým dětem se „díky“ vykácení stromů v zahradách kolem našeho domu naskytla jedinečná možnost sledovat vývoj života. Ví, že musí být opatrní a nesmí k hnízdu moc blízko. Zajímají se o to, jak se ptačí rodiče o mláďata starají, ale padaly i pětileté otázky na téma „co se děje ve vajíčku, když na něm rodiče pořád sedí“. Vidí, že ptačí miminka se vyvíjí rychleji než ta lidská.

Pravidelně společně dokumentujeme a sledujeme. A díky portálí WIKI můžete pozorovat s námi.


Fotografie: Michal Pilař a ve WIKI

 

Video: Hana Pilařová a ve WIKI