Překulení

Když napadne sníh, oddychují lesní tvorové ve svých norách, sýkorky okupují krmítka a školákům se nechce vstávat do tmy. Ten náš není výjimkou. „Proč mě budíš tak brzo, když jsem se ještě nevyspal?“ vzteká se hlavně v pondělí a v úterý, kdy má vstávat na gymnastiku. Prvotní nadšení opadlo a prvňák začal protestovat. Bublá cestou do školy, bublá cestou do tělocvičny a cestou zpět do třídy září nadšením a popisuje, jak skákal přes kozu nebo šplhal. Čert aby se v něm vyznal.

Když jsme u těch čertů. Samozřejmě k nám do školy přišli. Ve stejný den kdy se pidiatlet zúčastnil Mikulášského trojskoku. Ve školní družině pak těžko vydýchával čertovy otázky „Čípak ty seš?“ a „Tohle je tvoje maminka?“ Byla. A vůbec ho nezachraňovala. Klidně dál držela tu zatracenou kameru.

Prosinec se dokulil až do předvánočního úterý, kdy konečně došlo na Palečka. Při besídce zářili nejen prvňáci. Taneční vystoupení se střídala s básničkami či divadlem. Honzík vyměnil palečkovský kostým za cvičební úbor a ještě si střihnul několik gymnastických cviků.

Od besídky bylo do Vánoc, co by kamenem dohodil. A pod stromečkem čekala i velká kopa knížek. Zatímco před Vánoci jsme četli pohádky „on kus, já kus“, po Vánocích jsme díky Školnímu detektivovi přešli na „on celou kapitolu“. A někdy i dvě, to když se malému čtenáři zdála kapitola moc krátká. Vyprávění o tom, jak Houska s Máslem kradli ve škole, četl i ostatním prvňákům při čtení. Týden před vysvědčením knížku dočetl. A hned druhý den nastoupili Kvak a Žbluňk. Zlepšuje se každým přečteným slovem a za dva dny bude i tahle knížka přečtená. Kromě samých jedniček a pochvaly od třídní učitelky si tedy 31. ledna donesl i diplom pro nejlepšího čtenáře ze třídy.

Po Vánocích kromě samostatného čtení došlo také na psaní perem. Jednou to jde, jindy šílím. Nejhezčí stránky jsou ty, které píše ve škole pod dohledem „autority“ nebo i bez něj (protože fikaně stíhá občas psát úkoly ve škole). Doma tedy trénujeme ještě psaní do linek, které jsem kdysi vyráběla pro jiného prvňáka. Zlepšuje se, ne že ne. Oko matky bývá často kritičtější než jiné oči.

A na co se těším? Až zvládne ještě více písmenek, aby si zápisy do čtenářského deníčku mohl dělat úplně sám. 🙂

Hezké překulení do druhého pololetí všem malým i velkým.