Profilujte se na profilu!

 

Již skoro jeden rok máme na portálu k dispozici funkci, které můžeme skrze slovník současných žáků škol směle přiřadit přídomky jako je cool, vymazlená nebo vyvoněná.

Tentokrát nemluvíme o všeobecně oblíbených Digitálních učebních materiálech (DUM), ale o nenápadném uživatelském profilu Metodického portálu rvp.cz, který se schovává na adrese http://profil.rvp.cz .

Nevěříte? Přesvědčte se sami. Stačí kliknout na jméno v pravé horní části portálu, tzv. uživatelském panelu, který se nachází v šedém rámečku.profil ramecek sipka

O uživatelském profilu jsme již jednou v blogu psali. Bylo to v době jeho otevření a příspěvek si můžete přečíst ZDE. Přesto bychom si mohli o profilu zopakovat pár základních informací.

 

 

 

Víte například, že…

Víte, že do profilu se můžete dostat i kliknutím na jméno jakéhokoliv autora příspěvků ve všech částech portálu? Vždy se vám zobrazí profil autora textu a informace o jeho dalších publikovaných materiálech. Takto můžete snadno získat další zajímavé informace k problematice zmíněné v původním textu.

Víte, že se do profilu dostanou pouze registrovaní uživatelé? Profil je tedy zpřístupněn pouze těm, kteří na portále přispívají nebo se aktivně zapojují do komunikace.

Věděli jste, že se každému nově registrovanému uživateli automaticky založí i profil? Pakliže jste zaregistrováni, můžete se přesvědčit TADY.

Při pohledu na vlastní profil vás možná napadne otázka spojená s  obavou o své soukromí.

 

Co se o mně dozvědí ostatní uživatelé portálu?profil ja

Odpověď je velmi snadná, dozvědí se pouze to, co budete chtít o sobě říci. Veškeré informace zveřejněné v profilu jsou dobrovolné! Výjimku tvoří pouze vaše profilové jméno, které jste uvedli v registraci a vámi zveřejněné příspěvky na portále.

Na druhou stranu o sobě můžete prozradit mnohem víc tím, že vyplníte vybrané kolonky v části další údaje. Co vše lze o sobě v profilu prozradit můžete vidět v mém osobním profilu.  Nebo na obrázku vedle tohoto příspěvku.

Když už víme jak to s profilem a mými osobními údaji je, napadne vás jistě další otázka, kterou je potřeba zodpovědět.

 

K čemu je pro mě vlastně profil dobrý?

1. Snadno získám informaci o své publikační činnosti na portále.

Protože je součástí profilu i mapování vaší publikační činnosti, získáváte velmi snadno dostupné on-line informace o vaší aktivitě a činnosti navíc. Takto můžete snadno oslovit svého ředitele, vedoucího, kamarády a jiné osoby, kteří mohou vaši aktivitu ocenit.

 

2. Mohu si v profilu vytvořit kolekce materiálů

V rámci nástroje Kolekce spravujete databáze (seznamy) materiálů, které jste na Metodickém portále objevili a hodí se vám do výuky. Takto si můžete snadno vytvořit seznam podkladů a materiálů k výuce češtiny v 6 třídě, nebo soubor materiálů, např. pro výuku hlavonožců. Pro inspiraci se můžete podívat na kolekci k výuce matematiky v 5 třídě.profil oblibene kolekce

Mimo vytváření vlastních kolekcí je možné nahlížet do již zveřejněných kolekcí jiných uživatelů skrze vyhledávání v kolekcích. Takto se dostanete snadno k již připraveným databázím vybraných materiálů k jednotlivým tématům. Tyto kolekce si velmi snadno můžete přidat do tzv. Oblíbených kolekcí, které naleznete ve svém profilu vpravo.profil do oblibenych

 

 

 

 

 

3. Poznám zajímavé kolegy ze stejného oboru.profil pratele

Hledáním v profilech ostatních uživatelů můžete narazit na zajímavého – aktivního kolegu stejného zaměření, se kterým můžete skrze Metodický portál navázat kontakt. K tomuto účelu slouží funkce napsat uživateli zprávu, kterou naleznete u všech registrovaných uživatelů portálu v místě e-mailu.

V případě, že vás zajímají aktivity tohoto uživatele natolik, že je chcete sledovat dlouhodobě, můžete jej požádat o přátelství. To uděláte tak, že v jeho profilu kliknete na políčko přidat do přátel v pravém horním rohu uživatelova profilu.profil pridat do pratel Pakliže vaši výzvu příjme, zobrazí se tento uživatel mezi vašimi přáteli a můžete volně přecházet ze svého profilu do jeho profilu a sledovat co nového na portále publikoval.

 

 

A zajímavost na konec

V profilu naleznete i interaktivní mapu uživatelů Metodického portálu. Na mapě se můžete přesvědčit, že portál sledují opravdu učitelé z celé české republiky, a dokonce zde naleznete i kolegy ze Slovenska a jiných států. Pro porovnání se můžete podívat, jak mapa vypadala před třemi roky, kdy jsme ji poprvé zavedli v modulu DUM a napsali o ní do blogu ZDE.

profil mapa

 

Teď už stačí jen jít na PROFIL a začít se na Metodickém portálu rvp.cz opravdu profilovat. Vyzkoušejte si vymazlené funkce vašeho profilu.

Lukáš Križko
Manažer projektu METODIKA II