Malé zastavení uprostřed

Když je pěkné počasí a to správné naladění, je nejlepší vyběhnout do přírody. Čím více přírody (a méně lidí?) tím je vše okolo působivější. Turisté mi jistě dají za pravdu, že se vždy snažíme připravit trasu, abychom se nemuseli vracet po svých stopách, tj. ideální jsou cesty přímé od startu k cíli nebo různé kruhové trasy. A i taková „okružní trasa“ má svou polovinu.

Právě v těchto dnech se nám také minimálně dvě časová období lámou – na jedno nechtějí myslet především školou povinné děti (a učitelé?), to druhé nás většinou nechává vesměs v klidu. V každém případě je to příležitost trochu se pozastavit (klidně si sedněte na spadlý strom nebo na pařez) a podívat se – co jsme už ušli a co nás ještě čeká…

První pololetí kalendářního roku probíhá na školách ve znamení závěrečných hodnocení (a to hned dvakrát), výletů a zvýšeného úsilí ve výuce. Nezbývá už moc času dotáhnout vše nedotažené a doučit vše nedoučené. S prvním sluníčkem se začínají školy zamýšlet nad dalším školním rokem. V červnu pak zatnou zuby: podávají heroické výkony a doufají, že si v letním období užijí odpočinku a relaxace. Prázdninové období pak učitelstvo rozdělí na dva druhy: červencové formule a srpnové traktory.

Červencové formule se rozjely už v červnu a nemohou se zastavit. Proto pracují „jak utržené ze řetězu“ obvykle celý červenec. V polovině prázdnin mají hotové tematické plány, nachystané přípravy na interaktivní tabuli, vytvořené třídní webové stránky včetně odkazů k procvičování látky, vystříhané a utříděné materiály k výuce (kartičky, pracovní listy), vyplněné učebnice, vytvořeny desítky cvičení online, nastudované (nebo alespoň nakoupené) metodiky a knihy pro inspiraci, uklizené materiály z předchozího školního roku a pěkně vyskládané materiály nové a připravené krabice s pomůckami.

A právě v polovině léta mohou začít pomalu brzdit. Možná jim dochází, že by si také měly (mohly) odpočinout. Co třeba tím, že se seznámí s novým prostředím sociální sítě Twitter? Možná právě profil Metodického portálu bude to pravé vstupní okénko…

Srpnové traktory jedou klidně, rozvážně. Na přelomu července – srpna si mohou začít uvědomovat, že bude čas připravit se na nový školní rok. Začnou tedy v klidu chystat všechny podklady a materiály a rozhlíží se po nových zdrojích informací. Uvědomují si, že by měly relaxovat, a tak předpokládám, že se jim do ničeho nového moc chtít nebude. Nevadí, pozvu je na Facebook – i zde má Metodický portál svou stránku. Denně zde publikujeme ty nejzajímavější odkazy ze všech modulů a ceníme si každého zvednutého palce či komentáře.

Mám dojem, že tento typ vidí ještě trochu dál po časové ose. Proto se nebojím nabídnout již nyní pozvánku na Konferenci Metodického portálu, která se koná 9. listopadu v Praze.

 

Ať už jste formule, traktory nebo jiné vozidlo, přejeme Vám příjemný odpočinek (pokud zrovna odpočíváte) i ničím nerušenou pracovní pohodu (pokud zrovna pracujete).

Váš tým Metodiky II.