Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Na prahu změn

Další pozvánka do zákulisí a kuchyně projektu Metodika II a co nového čeká na uživatele Metodického portálu.

Před necelým rokem jsem na tomto místě hodnotil projekt Metodika, který právě doběhl do svého cíle. Po přestávce v lednu odstartoval projekt navazující – Metodika II. Od té doby se mnoho věcí změnilo. Realizační tým se proměnil a rozrostl, stejně jako samotný projekt. Možná se zdálo, že se nic neděje, ale opak byl pravdou. Proč to všechno píšu? Neboť stojíme v současné chvíli před zásadním krokem, a tím je spuštění nové podoby Metodického portálu. Ti, kteří tráví u portálu více času, již jistě zaregistrovali, že se v pozadí leccos připravuje a mění. A není toho málo. Dalo by se říct, že přichází opravdu „nová generace“.

 

Portál se od roku 2006 významně proměnil, především se rozrostl o značný obsah (máme již přes 4 000 různých příspěvků), který vás zajímá a díky němuž se uživatelská základna neustále zvětšuje. Jen se podívejte na níže uvedený graf, kde je znázorněn vývoj návštěvnosti. To nás samozřejmě těší. Vše se vyvíjí. Na základě ohlasů (např. výstupy z našeho šetření z května 2008), rozhovorů s učiteli a také ovlivněni trendy informačních technologií a internetu, jsme přistoupili k novému pojetí Metodického portálu.

 

Hlavní proměna nastane v uspořádání portálu, který bude založen na tzv. modulech. Zní to trochu strašidelně – o co tedy jde? Přemýšleli jsme nad tím, co všechno by naše uživatele zaujalo:

 

  • další zajímavý obsah využitelný ve výuce: tedy tzv. Obsahové moduly, vám dobře známé digitální učební materiály a články, vše trošku inovované;

  • další prostor k diskusi, výměně názorů, místo, kde by to žilo: tedy tzv. Komunitní moduly – těšit se můžete na inovované blogy, diskusní fóra, nově otevřeme wiki (technologie umožňující spolupráci na tvorbě vzdělávacího obsahu) a bude tu ještě jedna velmi zajímavá věc – digifolio pro učitele i školy;

  • a konečně vlastní prostor pro vzdělávání: zde pro vás chystáme e-learningové kurzy.

 

Nových modulů bude celkem 7 a víme, že to není konečné číslo.

 

Druhým významným počinem, který souvisí s modulovým uspořádáním portálu, je více vtáhnout do dění na portálu samotné uživatele a vytvořit tzv. odbornou vzájemně se učící komunitu. Zde je již možné také něco odhalit a nasměrovat vás na postupně se rozjíždějící moderovaný diskusní modul. A třetí významnou změnou bude nové grafické pojetí a uspořádání portálu, které souvisí se dvěma předchozími body. Věříme, že to bude pro uživatele příjemná změna, která pomůže k lepší orientaci a vyhledávání toho, co potřebují.

 

Vyjmenoval jsem tři nejdůležitější změny, které čekají všechny uživatele portálu. Dalo by se určitě pokračovat od nového editačního prostředí pro autory, přes možnosti bonusů pro registrované uživatele až po detailnější popis nabídky jednotlivých modulů. Nebudu však předbíhat. Vše má svůj čas a připravujeme celou řadu podpůrných nástrojů, které vám nový portál představí. Těším se na vaše ohlasy.

 

Graf průměrné denní návštěvnosti portálu v období leden 2006 až červen 2009