Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Jak si zdarma objednat novinky z vašeho oboru: RSS na RVP.CZ

Chcete vědět, co nového se ve vašem oboru děje, a přitom nemáte čas navštěvovat specializované weby? Chcete mít přehled o nových článcích a nově publikovaných digitálních učebních materiálech (DUM), které spadají do vámi vyučovaného vzdělávacího oboru? Chcete vědět, které nové diskusní komentáře přibyly? Odpověď na předchozí otázky je jednoduchá: nalaďte si RSS Metodického portálu.

Technologie RSS (Rich Site Summary) umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (tzv. RSS kanál). Ten je dnes běžnou součástí moderních webů, disponuje jím samozřejmě i Metodický portál. Přítomnost RSS kanálu indikuje zobrazená oranžová ikonka v internetovém prohlížeči.

 

Vybrané kanály k dispozici

Metodický portál

Digitální učební materiály

Další kanály jsou k dispozici při procházení digitálních učebních materiálů přímo na dané stránce.

 

Jak číst RSS kanály?

RSS mohou uživatelé odebírat několika způsoby. Nejjednodušší je patrně přístup přes internetový prohlížeč (např. Firefox, Internet Explorer, Opera atp.). Stačí myší klepnout na oranžovou ikonku na dané webové stránce a prohlížeč sám nabídne dostupné kanály a přihlášení k jejich odběru.

Druhou možností je specializovaný software určený k práci s RSS kanály, který se označuje jako RSS čtečka. Tu je možné stáhnout například z bohaté nabídky na serveru Slunečnice. Některé programy pro práci s elektronickou poštou RSS čtečku obsahují, např. Thunderbird nebo Microsoft Outlook. Nové RSS příspěvky pak přicházejí obdobně jako nové e-maily.

Další možností je využívání specializované on-line služby. V té si uživatel nastaví požadované kanály a po přihlášení do služby má všechny informace na jednom místě, viz např. Google Reader.