Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Co připravujeme v novém školním roce

A je to tady! Skončila doba potřebného odpočinku a znovu se vracíte do svých škol a tříd, ke svým žákům, nedokončeným úkolům a dalším starostem. K tomu, aby byl tento návrat příjemný a také bez velkého stresu, jsme pro Vás na Metodickém portálu připravili několik novinek a dalších zajímavostí.Jistě jste zaznamenali, že publikování nových článků, DUM a odkazů pokračovalo bez přestávky v průběhu celých prázdnin. Myslím, že každýnajde něco nového ve své vzdělávací sekci.

Stejně tak neutichla aktivita vás – uživatelů Metodického portálu. Přes prázdniny přibyly příspěvky ve WIKI a v  blozích a žilo to i v diskuzích. Například pokračovala diskuze k novému psacímu písmu Comenia Skript nebo poněkud volnější diskuze FOTKY Z PRÁZDNIN 2010, v níž můžete zjistit, že učitelé přes prázdniny navštívili celou řadu zajímavých míst. Do těchto diskuzí můžete dále přispívat.

Důležité je, že jsme pro vás na podzim připravili další e-learningové kurzy. Úplný seznam naleznete ZDE. Studovat můžete zdarma a hlavně z pohodlí svého domova.

Na podzim chystáme další inovace, které by mohly uživatelům, tedy vám učitelům, pomoci v dalším rozvoji a možná i ke snadnější orientaci a používaní Metodického portálu. První inovací bude důležitá úprava titulní stránky modulu Digifolio. Od 22. 9. (přesně rok po spuštění nové podoby portálu) by se vám na této stránce měla mnohem lépe vyhledávat konkrétní digifolia.

Další důležitým mezníkem bude vznik nového profilu uživatele. Ten plánujeme spustit do konce září. Jeho součástí bude řada zajímavých nástrojů. Za všechny bych uvedl například možnost tvořit kolekce, v nichž si budete moci shromažďovat vaše oblíbené materiály a vytvářet specifické kolekce příspěvků pro potřeby výuky v daném ročníku vašeho předmětu. Těšíme se, že se vám tento nástroj bude líbit.

Z dalšího pohledu pod pokličku příprav portálu na další školní rok bych jmenoval specifický nástroj pro ukládání videa – video modul, který by měl umožnit snadnější prohledávání  videa publikovaného na portálu, dejme tomu oblíbených virtuálních hospitací. On-line diskuze k virtuálním hospitacím budou od října probíhat na novém nástroji, který umožní synchronní zobrazení učitele a experta, kterým budete moci klást otázky formou chatového okna. Nástroj se jmenuje DIM – DIM a v tuto chvíli probíhá jeho lokalizace.

Dále připravujeme ve spolupráci s jinými projekty dva zbrusu nové moduly. Jeden by se mohl na portále objevit již v průběhu podzimu. Bude se jmenovat ProfilŠkola 21 a půjde o specifický nástroj pro hodnocení rozvoje škol v oblasti ICT ve vzdělávání. Druhý nastroj-modul přijde na začátku jara a bude se jmenovat EJP (Evropské jazykové portfolio). Půjde o modul, který je připravován s projektem stejného jména. Jeho funkcí bude možnost založit si elektronický jazykový pas. Pro učitele zde bude umístněna metodická pomoc pro výuku jazyků.

Zároveň připravujeme další kolo Inspiromatu pro rok 2011, konferenci Metodického portálu. I nadále zveřejňujeme měsíční témata Inspiromatu 2010. K novým tematickým vstupům připravujeme rovněž spousty digifolií (například Inkluzivní vzdělávání).

Úplně poslední novinkou je to, že nás najdete také na facebooku, kde se můžete přidat k přátelům Metodického portálu.

Prostě snažíme se, aby vám bylo na Metodickém portálu stále dobře a našli jste zde vše, co pro svoji profesi potřebujete.

Manažer projektu METODIKA II

Lukáš Križko