Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Genius loci a všechno se mění

Zpočátku mne ani nenapadlo, že by volba námětů k výtvarnému zpracování nějakým způsobem vypovídala o změnách kolem nás. Spíš to byla pro mne jakási podvědomá touha zaznamenat co se děje. Avšak moje špatné zkušenosti nějak stále „válcují“ snahu podělit se o „kantorské radosti“. Ještě teď mám nepříjemný pocit při představě, že někdo nebude tolerovat způsob mého uvažování a nepřijme moji výpověď tak bezprostředně, jak ji nabízím. Takhle už naše město dávno nevypadá. Chlapec (15 let), nyní úspěšný technik a občasný ilustrátor historicky zaměřených knih, nakreslil hlavní ulici těsně před tím, než byly staré domy zbourány a nahrazeny neosobními paneláky.

bylo-nebylo

 

Další kolorovanou kresbu paneláků doprovází opravdu zvláštní příběh. Nejdříve byla oceněna v soutěži „Prostředí života“ a dokonce se pak i vrátila zpět. Potom jsem chtěla, aby obrázek reprezentoval školu na výstavě. Bohužel, za krátkou dobu se z panelu ztratil. Dopadlo to však dobře. Ze základní školy totiž zatelefonovali, že jedna žákyně odevzdala obrázek, který neodpovídal jejímu stáří ani kresebné dovednosti a obrázek byl navrácen tam, kde vznikl. Od té doby však nemá podpis.

Myslela jsem si, že přesně vím, kdo je tvůrcem. A protože ráda dělám druhým radost, reprodukci obrázku jsem poslala autorovi. Avšak ouvej, nepřihlásil se k ní. Myslím si, že to vůbec nevadí, protože tímto způsobem by mohly výtvarně vypovídat skoro všechny dětí žijící na sídlištích.

sama

Ani tenhle pohled z okna třídy už reálně neexistuje. Místo školy a okolních budov je volný prostor, kde občas hostují kolotoče a houpačky. Je to škoda, protože na tomto místě bylo možné vycítit určité „něco“. I když jsme o tom přímo nikdy nemluvili, žáci to cítili asi také.

 hrncirska

Nevěděla jsem, kdy se bude ulice se školou bourat. Přesto si to jeden žák (nyní doktorant a ředitel školy) zjistil a z vlastní iniciativy bourání zdokumentoval.

Pohled z okna školy však nakreslil jiný chlapec (asi 7 let), který v současnosti vede známou kapelu a dokonce vydal svůj první komiks.

Když jsem mu jeho práci poslala, hned ji umístil na sociální síti. A prakticky hned následovaly komentáře jeho spolužáků z „výtvarky“ i velká debata o technice zpracování.

Obrázky určitě mají svůj život.