Stará moudrost a realita všedního dne.
Starý Apač kmene Meskalero, zvaný „Ten, který je uprostřed,“ shrnul moudrost svého lidu těmito slovy: „Děláte-li něco zlého, vaše děti vás budou napodobovat a budou se chovat stejně. Jestliže chcete vychovat děti dobře, chovejte se vy sami slušně.“ (Citováno podle Kaltreider,K.: Ten, který loví jekeny. Pragma 1998)
Naší zemí táhne politická krize. Vládní koalice se otřásá v základech, opozice přikládá polénka a doufá, že možná snad…, ráno mocní jsou večer již bez moci (a hlavně bez funkcí) a někteří naopak, skandály, korupce, pomluvy… Učitelé přijímají sázky na to, zda ministr školství vydrží, nebo nevydrží atd.
No, nestálo by to panoptikum moc za zmínku, kdyby ho nesledovaly i naše děti. A děti se učí především napodobováním. Co se asi naše děti naučí ze současného politického dění?
Mgr. Pavlína Hublová
26.4.2011 at 15.58Milý Zdeňku,
nevěšme hlavu. Kolikrát se nám už stalo, že jsme byli překvapeni, jak rychle se děti dokázaly otřepat?!
PS: Děkuji za krásný citát 🙂
Zdeněk Brom • Post Author •
26.4.2011 at 16.02Ahoj Pavlo 🙂 Hlavu nevěsím. Jenom se tak nějak připravuji na další komplikace, které si připravuje pro budoucnost. Děti se otřepou, to ano. Jenže ten model už budou mít v sobě a podvědomí saje jako houba.
MgA. Lukáš Križko
26.4.2011 at 16.35Ten, který je uprostřed, byl moudrý muž :-). Škoda že Ti, kteří stojí uprostřed, nejsou moudří…
Zdeněk Brom • Post Author •
26.4.2011 at 17.15Vážený pane Križko, je to skutečně škoda. Je jistým paradoxem, že ti, kteří usilují o moc, většinou nejsou moudří, zatímco ti, kteří jsou moudří o moc neusilují.
Jana Petrů
26.4.2011 at 17.53Zdeňku, naštěstí schopnost nápodoby klesá s věkem. To, co mnozí považují za napodobování „politiků dětmi“ vnímám spíš naopak – politici zamrzlí v určité pudové fázi, která připomíná naše žáky. Možná bychom mohli být vděčni za takové názorné příklady a ve výuce je aktivně využít. Dějepis od Velké francouzské revoluce se s tímto učí skoro sám – stačí říct: podívejte, kam to může vést, když… S trochou odvahy by se daly formulovat i aktuální slovní úlohy z matematiky. No a čeština? Paráda!
Zdeněk Brom • Post Author •
26.4.2011 at 18.18Jano, souhlasím. Také se tak snažím s tím pracovat. Je to asi jediná možná cesta nápravy. No a pak ještě osobní příklad.
Je skutečně otázka, zda ti zamrzlí politici jenom neopakují vložené vzory z dávného mládí. Příklad: Učitel v botách cepuje žáka, který se nepřezul … učitel, i když nespěchá, jde automaticky první k výdejovému okénku v jídelně … učitel kárá pozdě příchozího žáka, přestože sám nechodí přesně atd. A z žáka se stal poslanec nebo politik. Je ten nahoře, který teď může hodně a nemusí vlastně nic. Možná se jen točíme v uzavřeném kruhu.