Podívejte se na výběr nejnovějších/nejúspěšnějších příspěvků Metodického portálu RVP.CZ za měsíc červen 2016…
Nejvíce zobrazované články
Kdo je zodpovědný za zneužívání technologií?, autor: Milan Svoboda
Článek je zamyšlením nad používáním mobilních zařízení ve školách. Inspirován názory Thomase Whitbyho publikovanými na portálu Edutopia navrhuje, jak by mohla vypadat politika školy vzhledem k mobilním zařízením. Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Právní rámec ochrany zvířat v pedagogické praxi, autor: Lenka Skoupá
Živá zvířata jsou výborným motivačním prvkem pro většinu dětí. Možná právě proto jsou často vyžívána ve výuce. Někde se dokonce přímo „zabydlují“ ve třídách, nebo ve školách vznikají větší školní zookoutky.
Článek je doplňujícím materiálem k webináři Ochrana zvířat s využitím znalostí etologie – jak zvládnout kontroverzní témata:
Uber-U je definitivně tady, autor: Bořivoj Brdička
Studie popisuje aktuální vývoj aplikace technologie blockchain do vzdělávání, který ukazuje celou řadu závažných problémů, kterým bude naše školství v blízké budoucnosti čelit. Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Jak na internet: Úvod do problematiky dat, autor: Akademie CZ.NIC
K tomu abychom měli znalosti, potřebujeme informace. Abychom získali informace, potřebujeme data. A právě s těmi pracují počítače. S daty, neboli bity a bajty…
Má pedagogika Marie Montessori něco společného s technologiemi?, autor: Petra Černá
Článek informuje o možnostech, které dovolují současné technologie využít v souladu se zásadami uplatňovanými v rámci pedagogiky Marie Montessori – poznávání všemi smysly. Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Nejvíce komentované články
Školní sociální síť, autor: Miroslav Dvořák Z komentáře: “Chce se mi jen dodat, že vývoj v oblasti použitelných výukových multiplatformních aplikací je překotný, a proto je třeba ho neustále sledovat a modifikovat. Jen rozhodnutí o tom, kterou platformu použít jako základ, je třeba vnímat jako dlouhodobé. Před tímto krokem je proto třeba zvažovat všechny možností.”
Nejvíce zobrazované DUMy
Čeština test XII., autor: RNDr. Michaela Ševečková
Materiál tvoří pracovní list do hodin českého jazyka. Obsahuje různorodé úkoly, které souvisejí s úvodním textem, ale najdete zde i řadu dalších úkolů s přesahem do jiných předmětů. Materiál je vhodný pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ, ať už pro přípravu na přijímací zkoušky, k maturitě nebo jako doplněk do opakovacích nebo suplovaných hodin. Pro obtížnější úkoly nebo pro ověření odpovědí je vhodné používat pomůcky (český výkladový slovník, pravidla pravopisu, slovník synonym) a také internet.
Renesance, autor: Bc. Michaela Říhová
Pracovní list slouží pro žáky středních odborných škol stavebních jako materiál k ověření a upevnění znalostí architektonických slohů se zaměřením na renesanci.
Tropické a subtropické ovoce – kvíz, autor: Mgr. Markéta Pravdová
Interaktivní hra v powerpointu inspirovaná televizní předlohou. Otázky jsou zaměřeny na poznávání druhů tropického a subtropického ovoce.
Ochrana přírody – národní parky v ČR, autor: Mgr. Věra Vlková
Žáci se seznamují s biosférou, s ochranou přírody, s globálními problémy lidstva, s chráněnými krajinnými oblastmi a národními parky v České republice.
Nejlépe hodnocené DUMy
Velkomoravská říše, autor: Mgr. Ivana Pekárková
Učební materiál je určený žákům, dvojicím nebo skupinám k procvičování a opakování tématu Velkomoravská říše. Součástí materiálu jsou pracovní listy, domina a skládačky.
Písmena a slabiky, autor: Mgr. Petra Cemerková Golová
Pracovní listy slouží k procvičení vybraných písmen a k procvičení skládání slabik. Je určen ke společné práci (PL na interaktivní tabuli) nebo k individuální práci.
Interaktivní hra – Vybraná ohniska světových konfliktů, autor: Mgr. Markéta Pravdová
Interaktivní hra vhodná k procvičení znalostí a faktů týkajících se světových konfliktů.
Sportovní události, mezinárodní soutěže, autor: Mgr. Jan Křoustek
Materiál vznikl jako výstup projektu Jazyky interaktivně. DUM se zaměřuje na osvojení a zopakování základní slovní zásoby týkající se informací o sportovních událostech (olympijské hry, mistrovství světa). Zaměřuje se také na posílení dovednosti komunikovat v německém jazyce.
Nejnavštěvovanější diskuze
- Závěrečná evaluace (hodnocení) třídy
- Slavnostní rozloučení s předškoláky – šerpování
- Rozloučení se školáčky
- Matematika na 1. stupni ZŠ – vhodná učebnice?
- Výzdoba třídy na 1. stupni
- Heterogenní uspořádání tříd – ano či ne?
Nové záznamy webinářů v modulu AudioVideo
Geometrické tvary – tematická výuka s předškoláky Jak prostřednictvím tématu Geometrické tvary rozvíjet u předškoláků a mladších školních dětí sluchové a zrakové vnímání, řeč, orientaci, předmatematické dovednosti a grafomotoriku? Setkání připravila Mgr. Petra Pšeničková, DiS., speciální pedagožka.
Zdroj ilustrativních obrázků:
JARVIS, Dennis. flickr.com: Italy-0028 – Piazza San Pietro Fountain [online]. 2016-04-11 [cit. 2016-07-12]. Dostupný pod licencí CC-BY-SA na WWW: <https://www.flickr.com/photos/archer10/5115980680/>.
Tomas.vanco. Wikimedia.org: Kostolec [online]. 2015-09-16 [cit. 2016-07-12]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 na WWW: <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostolec.JPG>.