Středa 11. 2. 2015, 20:00
Motto Škola hrou známe všichni. Není už čas obměnit slovník a hovořit o škole videohrou? Seznamte se se zkušenostmi a a radami učitele z praxe – Martina Vonáška.
Využití videoher ve výuce je často diskutované téma. Nejde jen o otázku metodickou – jak hru do výuky zapojit, jak sledovat výsledky a měřit postup žáků, jaké hry považovat za nejvhodnější, ale také jde o otázku technickou – kolik hra stojí, pořízení licencí pro více uživatelů, hra v týmu a možnosti školních počítačů nebo zařízení BYOD[1]. Opomíjené, ale neméně důležité je i teoretické hledisko – proč jsou hry velmi oblíbené, jak fungují mechanismy her a jak je transformovat do výuky, co nás hry učí a jak nás to učí, jak podobné postupy aplikovat ve výuce atd. Smyslem jakékoliv debaty nad otázkou, zda zapojit videohry do výuky, by nemělo být jen představení vhodných her a návod jak s nimi pracovat, ale zvláště úvahy o všech aspektech, které hry provázejí.
Člověk si hraje od nepaměti a je vcelku vedlejší jaké hry hraje, nebo jaké nástroje k hraní používá, podstatnější je sledovat jaké při hře používá strategie, jaké možnosti volí a proč jej složité úkoly neodrazují, ale naopak vybízejí k hledání toho nejvhodnějšího postupu. Ostatně proces výuky by měl být spojen s podobnými otázkami, proto si nebudeme jen představovat konkrétní hry, ale budeme spíše hledat další otázky…
Komu je setkání určeno:
Setkání je určeno všem učitelům, studentům pedagogických fakult a všem zájemcům o počítačové hry a samozřejmě hráčům.
Setkání je zdarma.
Lektor:
Martin Vonášek – učitel na střední škole, vyučující dějepisu a mediální výchovy, příležitostný hráč a zájemce o oblast indie game.
Užitečné odkazy:
- Rozcestník všech online setkání Metodického portálu RVP.cz (obsahuje informaci o vstupu do online prostředí, kde setkání probíhá, a také odkazy na události vytvořené v prostředí sociálních sítí Facebook a Google Plus).
- Položte lektorovi otázku v modulu Diskuze.
[1] O BYOD více v článcích Učitelského spomocníka.