A tuhle znáte?

V poslední době moc nečtu. Není čas, není nálada. Také se celkem špatně hledá kniha, která by mne neobírala o drahocenný čas.

Dobré je, když dá někdo tip. A já jsem o prázdninách jeden dostala.

Nechci popisovat „o čem to je“. Jednak by to nebylo fér vůči těm, co by si třeba chtěli knihu přečíst, jednak se to dost dobře nedá.

Jen málokterá kniha mě donutí, abych si vzala tužku a papír a poznamenala si nějakou myšlenku. Taky jich bylo nepočítaně. Dovolte mi se o ně podělit. Snad i jen proto, abych si je uchovala pro trudné chvilky…

Když budete lidem říkat jen to, co chtějí slyšet, tak jim nikdy nepomůžete dostat se dopředu.

Posloucháním ostatních  ještě nikdo nikam nedospěl. Je třeba jednat, zkusit si věci na vlastní kůži.

Když lidem neříkáte pravdu, dáváte jim podnět k tomu, aby naléhali dál, což vás nakonec přinutí opět zalhat. Ve výsledku vás to donutí udělat něco proti vaší vůli. Vytrestáte se tak dvakrát.

Pokud člověk nedokáže jít za ostatními s tím, aby ho podpořili, podrželi, poradili mu nebo mu někoho doporučili, moc toho v životě nedokáže. … Když se naučíte obracet se na druhé a říkat si o to, co potřebujete, celý svět vám bude ležet u nohou. V životě je důležité otevřít se ostatním, ne uzavírat se sám do sebe. Vše, co vám pomůže navázat spojení s ostatními, je dobré.

Pokud někoho milujete, jen když se chová v souladu s vašimi ideály, pak to není láska. … Láska je řešením na většinu problémů, s nimiž se lidé setkávají. Zdá se to být prosté a nikdo se o tom se mnou nebude přít, přesto však se tím málokdo dokáže řídit, protože milovat je tak obtížné.

Na cestě ke štěstí se někdy musíme vzdát snadných řešení, abychom se mohli vydat za hlasem svých nejniternějších přání.

Nikdy nikoho nenechej, aby ti říkal, co dokážeš nebo nedokážeš. Je na tobě, co si vybereš a jak budeš žít.

Doufám, že vás některý odstavec zaujal tak, jako mne. A odkud že jsem tato moudrá slova opisovala?

Gounelle, L.: Muž, který chtěl být šťastný. Rybka Publishers, Praha 2008.

Přeji krásné chvíle s touto (nebo jinou) knihou 🙂