Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Způsoby vyhledávání DUM

V současné době existují tři hlavní způsoby, jak procházet a vyhledávat DUM (digitální učební materiály): fulltext, procházení a drobečková navigace.

U fulltextového vyhledávání probíhá hledání termínu zadaného do formulářového políčka v názvech materiálů, klíčových slovech, pokrytí materiálu a jejich anotacích. Pro zjednodušení jsme formulářové políčko vybavili tzv. našeptávačem, tedy funkcí, která při zadávání dotazu zobrazí pod zadávacím políčkem nabídku hledaných výrazů (řazenou podle četnosti vyhledávání našeptávaného výrazu).Fulltexttové vyhledávání

Prostřednictvím procházení podle zařazení materiálů je možné vyhledávat materiály přesně podle struktury zadaného Rámcového vzdělávacího programu (RVP). Po jeho zvolení se vám postupně budou otevírat příslušné kategorie. Svůj výběr s každou další kategorií upřesňujete. Výběr můžete zúžit až na Očekávaný výstup (který je podle RVP závazný). V případě potřeby je možné výběr upřesnit zadáním speciální vzdělávací potřeby. Po celou dobu se v rámečku zobrazuje počet DUMů, které odpovídají zvoleným kritériím (vybranému filtru).

Procházení s pomocí drobečkové navigace je další způsob vyhledávání v úložišti DUMů. V průběhu procházení je možné využít cestu, kterou jste se do aktuální pozice dostali. Tato cesta, resp. drobečková navigace, je uvedena v záhlaví, jednotlivé položky jsou odděleny znakem ». Více napoví obrázek. Klepnutím na jakoukoli část cesty se přenesete na příslušnou pozici/kategorii/rubriku.

Ukázka obrazovky - drobečková nápověda

Termín Drobečková navigace je terminus technicus webdesignu mající svůj původ v pohádce o Jeníčkovi a Mařence.

Plánujeme přidání ještě jednoho způsobu vyhledávání, a tím je rozšířené vyhledávání, kdy se uživateli zobrazí na samostatné stránce komplexní formulář s mnoha možnostmi. Příkladem výsledků může být hledání dle druhu výukového zdroje, např. pracovní listy, prezentace nebo testy.