Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Využití dotykového zařízení pro volnočasové aktivity

V dnešní době téměř každé dítě nebo učitel vlastní nějaké dotykové zařízení, ať už v podobě tabletu nebo mobilního telefonu. Byla by tedy velká škoda, dotyková zařízení nevyužít naplno i pro volnočasové aktivity. Děti práce s dotykovým zařízením baví, proto jsou ochotné trávit s těmito zařízeními velkou část svého volného času. Tablet nebo smartphone je multifunkční zařízení, které je možné mít vždy u sebe, a proto je možné dotykové zařízení využít i na procházce v přírodě, pro různé aktivity na hřišti apod. Existuje nepřeberné množství aplikací, kde každá aplikace je vhodná pro jinou aktivitu. Je tedy potřeba věnovat více času výběru vhodné aplikace, aby jsme zvolili tu nejlepší a nejatraktivnější. Při volnočasových aktivtách můžeme s dětmi využít k práci internet, ten může být stejně efektivní jako stažená aplikace. V případě, že škola nemůže vše dětem poskytnout dotykové zařízení, je možné se s nimi domluvit, aby si přinesly vlastní dotyková zařízení, protože téměr všechny děti tablet nebo smatphone vlastní.

Využití dotykových zařízení může být několik, a proto si zde představíme pouze pár možností, jak je možné dotykové zařízení využít. Tyto možnosti slouží pouze jako inspirace. Dotykové zařízení můžeme využít pro následující aktvity: vycházka do přírody, na hřiště a v okolí školy, do města, ve družině apod.

Nyní si ukážeme konkrétní využití při již zmíněných aktivitách.

1. využití dotykové zařízení při vycházce do přírody

Pro aktivity v přírodě, je vhodné využít aplikaci, která nepotřebuje přístup k internetu, protože ne pro každého je samozřejmostí vlastnit nějaký datový tarif. V případě, že si namyslíme aktivitu, kde potřebujeme využívat internetové připojení, mohlo by nám to práci výrazně zkomplikovat případně znemožnit.

Při vycházce do přírody bych volila tyto aplikace: Leafsnap, QR kódy nebo Krokoměr. 

Leafsnap

Pomocí této aplikace mohou mít děti kompletní informace o každém stromě v lese včetně jeho typických vlastností, a to na základě snímku listu. Děti tedy na procházce mohou zkoumat všechny možné stromy, věřím, že tato aktivita bude děti velice bavit.

QR kódy

Tuto aplikaci plní svoji funkci ve škole i v terénu. Je možné je využít na stanovištích, a každý QR kód nás nasměruje k dalšímu nebo je možné QR kód využít k vyhledání správné odpovědi na zadanou otázku. Existuje velké množství aplikací, které obsahují QR kódy.

Navrhovaná aplikace: 

QR Code Scanner 

Jednoduchý a lehce ovladatelný nástroj. Tato aplikace je bezpečná a velmi výkonná.

Krokoměr

Tato aplikace dětem počítá, kolik ušly kroků, tato aktivita děti velice baví, chtějí chodit v térénu déle než dříve. Existuje velké množství aplikací, které obsahují krokoměr. Je pouze na Vás, která aplikace Vás zaujme. 

 Navrhovaná aplikace:

Krokoměr

Tati aplikace sleduje a analyzuje kroky, spánek, tepovou frekvenci a počítá kalorie.

2. využití dotykové zařízení při pobytu na hřišti a v okolí školy

Pro aktivity na hřišti, bych také volila aplikace, které nepotřebují přístup k internetu.

Pro pobyt na hřišti bych volila aplikace: Runtastic Running & Fitness, Kompas, Dálkoměr : Smart Measure, Stopky a časovač

Sport Tracker Running Cycling

Sports Tracker je určený pro běh, jízdu na kole, chůzi, pěší turistiku, jízdu na horském kole, lyžování a všechny vaše sportovní aktivity. Sledovaje a analyzuje výkon. 

Tuto aplikaci můžeme s dětmi využít proběh v okolí školy. Děti uvidí jak rychle běžely, kolik toho uběhly apod. Existuje velké množství aplikací, které fungují podobně.

 

Kompas

Má stejné funkce jako běžný kompas. Dá se s dětmi využít, tak, že jim dáme mapu okolí a oni budou muset dojít na správné místo, je možné kompad využít k orientačním běhům apod. I v tomto případě existuje několik aplikací, je tedy z čeho vybírat.


Dálkoměr : Smart Measure

Tento dálkoměr měří vzdálenost a výšku objektu pomocí trigonometrie. Efektivní vzdálenost je asi 1-50m. Použití je jednoduché – ve stoje zaměřte na vzdálený bod a stiskněte spoušť. Důležité je mířit fotoaparát na zem kde vzdálený objekt stojí, a ne na objekt samotný. (tj. pro změření vzdálenosti od osoby je potřebné mířit na její boty.)

Zábavný nástroj je možné využít tak, že děti odhadují vzdálenosti objektů a pomocí dálkoměru zjišťují, jak byl jejich odhad přesný. Existuje ve více variantách.

Stopky a časovač

Tato aplikace má funkci jako stopky běžné. Děti si navzájem mohou měřit rychlost běhů, splnění úkolů apod. Stopky je možné stáhnout v několika varintách pro iOS, Windows i Android. 3. využití dotykové zařízení při vycházce do města

Pro aktivity ve městě, bych také volila aplikace, které nepotřebují přístup k internetu.

Pro vycházku do města bych volila následující aplikace: Památky jihomoravského kraje, GPS, Dálkoměr : Smart Measure

Brno

V přípdě, že s dětmi pojedete na výlet do Brna, případně jste přímo z Brna je možné využít tuto aplikaci. Usnadní Vám prohlídku města, nepotřebujete průvodce a děti si vše najdou v aplikaci.

Aplikace slouží pro turisty, kteří město navštěvují poprvé a mají díky této unikátní aplikaci možnost poznat krásy města a jeho nejbližšího okolí,
tak pro občany, kteří ve městě žijí, zajímají je kulturní akce, informace o zajímavostech a dění obecně.

Podobné aplikace je možné stáhnout pro město Ostravu, Prahu, Olomouc aj.

 

Sygic: GPS, Navigation, Maps & POI, Route Directions

S aplikací GPS navigace a mapy Sygic máte k dispozici offline mapy TomTom, zajímavá místa, plánování tras a bezplatné aktualizace map.

Aplikaci je možné spíše u starších žáků. Mohou naplánovat výlet po daném městě a pomocí GPS Vás po městě provést aniž byste se ztratili. Pro GPS mapy extisuje opět několik druhů aplikací pro všechny operační systémy, je tedy z čeho vybírat.

Měřič vzdálenosti

Tato aplikace měří vzdálenost – vypočítá přibližně vzdálenost objektu pomocí matematického algoritmu. 

Zábavný nástroj je možné využít tak, že děti odhadují vzdálenosti objektů a pomocí meřiče vzdálenosti zjišťují, jak byl jejich odhad přesný. Existuje ve více variantách pod názvem dálkoměřič.

4. využití dotykové zařízení pro aktivity ve družině

Pro práci s tabletem ve družině je možné volit aplikace, které jsou s přístupem na internet i bez něj, protože většina škol je zabezpečena připojením na WIFI. Pro tuto aktivitu jsou vhodné aktivity v podobě her, kuchařek, cvičení, malování, vzdělávacích aplikací apod.

Pro pro práci v družině bych volila následující aplikace: eFit,  Childern cookbook, Origami, Fingle Free.

eFit

Tuto aplikaci vytvořili učitelé, je určena pro cvičení do školy, zapojuje děti do cvičení pomocí živé grafiky a originální hudby. Děti se naučí základní prvky jógy včetně názvosloví. 

Každé dítě si může cvičit podle svého tempa s vlastním tabletem nebo je možné cvičení udělat skupinově. 

Je možné stáhnout aplikace pro různé druhy cvičení, různých obtížností, které bude určené pro děti nebo dospělé.

Childern cookbook

Jedná se o dětskou kuchařku s jednoduchými recepty doplněné obrázky. Aplikace je v angličtině, takže si děti procvičí slovní zásobu zaměřenou na jídlo. Aplikace, které obsahují recepty je možné stáhnout v růžných podobách, a to pro děti i dospělé.

How to Make Origami 3D

Aplikace obsahuje 3D animaci krok po kroku jak si sloužit z papíru tzv. Origami. Obsahuje například žábu, letadlo, pejska, želvu apod.

Skládání Origami děti velice baví, s touto aplikací se budou bavit hodiny.

Aplikaci je možné stáhnou v různých obdobách pro všechny operační systémy.

Fingle Free

Jedná se o kooperační hru pro dva. Aplikace rozvíjí zručnost, trpělivost a spolupráci. Aplikaci je možné stáhnout pro iOS.

S tablety lze při volnočasových aktivitách pracovat různě. Z vlastní zkušenosti vím, že děti práce s nimi velice baví. 

Děti jsou pro práci s tabletem více zapálení a vstřebají daleko více informací, než při jiných aktivitác. Používání tabletů vřele doporučuji a věřím, že se Vám tablet stane každodenním společníkem.