Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Umění najít to podstatné.., informační úzkost a způsoby obrany

Kolikrát za den my nebo naši žáci sledujeme facebook, zprávy TV, kontrolujeme mailovou schránku, brouzdáme naslepo na webu nebo po TV kanálech sem a tam…? Dnes už začíná přibývat lidí, kteří ZÁMĚRNĚ omezují televizi nebo internet na nezbytné minimum a dokonce jsou i tací, co k ochraně svého psychického zdraví před všeobecným negativismem a čecháčkovským nadáváním na všechno, zprávy poslouchají raději jen z radia nebo vůbec…

Donedávna neznámé pojmy jako je informační úzkost (z nadbytku balastu informací z médií), se začínají stávat rozšířenějšími – podobně jako dříve  ojedinělé poruchy těla i ducha člověka ( civilizační „výdobytky“ jako cukrovka mladých, různé formy alergií, přibývající hyperaktivita, autismus a jiné poruchy chování…

   „Informační úzkost“ (kolegové co mají ICT kurs mohou říci možná více, pokud jim o tom vůbec někdo na kursech něco říká…), je to pojem, který se od 80.tých let uchytil knihou se stejným názvem „Information anxiety“ (v angl.) autora Richarda Saula Wurman. ZDE - kniha na Amazon.com anglicky (pokud si někdo chce přečíst recenzi knihy a stačí mu internetový překlad, tak – TADY je. Vědecké články o informační úzkosti (angl.), jsou ZDE. V češtině toho zatím nicmoc nevyšlo, aspoň na webu jsem nenašel(pouze nějaké shrnutí na pochybném webu blogu esoteriky s anděly na obláčku… 🙂 ).

       Klíčem proti zahlcenosti jsou různé „obranné“ techniky… ( 🙂 i mozek musíme občas „defragmentovat“ a čistit – stejně jako PC se stane pomalým a neproduktivním, když to neděláme…). Například mne zaujaly techniky Leo Babauta, jehož kniha „Síla jednoduchosti“ vyšla i v ČR. (doporučuji přečíst si recenzi pod knihou na tomto odkazu: TADY. Leo Babauta je velmi vyhledávaný „poradce“ pří hledání toho podstatného a zjednodušování si života, je pisatelem blogu (anglicky) a několika knih. V ČR jsou nyní k dispozici české překlady některých článků a legální downloady knih (e-knih) Leo Babauta – na webu: TADY.

      Učitel by podle mne měl pomáhat žákům, aby se neutopili v záplavě informací, a dokázali jak na internetu, z učebnic tak časem i v životě, rozpoznat více důležité od toho méně důležitého či nepodstatného (co může přehlušit to co je pro život podstatné a na co nám pak nezbývá čas a síly…!) Jak píše Leo Babauta ve své knize Síla jednoduchosti:

„Zjednodušit si život neznamená ho vyprázdnit – cílem je vybojovat v životě prostor pro to, na čem vám skutečně záleží. A proto než začnete zjednodušovat, musíte vědět, které věci to jsou…“ (tedy které hodnoty, cíle, projekty jsou nyní pro vás ty nejdůležitější atd.)

Nemá jít tedy o nějaký útěk z civilizace, ale o to, aby nás nesemlelo soukolí banálních a často v důsledku škodlivých věcí: ať už přílišného papírování ve školství, příliš konkrétně nastavených ŠVP (dříve osnov), které by nedávaly žádný prostor žákům ani kantorům… až po každodenní žabomyší spory jaké vidíme často v politice, a doufejme že méně ve sborovnách a ředitelnách škol… ..i to dokáže totálně utlumit zdravou chuť do práce – jak píše článek na tomto webu, popisující rozdíl workoholismus (workoholik) versus špičkový pracovník – TADY.

K tématu s tím souvisejícím, uvádím i můj článek o syndromu vyhoření (burn out), který je: ZDE.

       Zajímají mne vaše názory ohledně výše zmíněných rizik, ke kterým jsou narozdíl od ostatních povolání, mnohem náchylnější tzv. pomáhající profese (jako učitelství, pečovatelky,zdravotní sestry apod.).