Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

„Svátek hudby“ – inspirativní příklad prezentace ZUŠ

Včera jsem navštívil 12.ročník festivalu Svátek Hudby, který pořádá již tradičně na Staroměstském náměstí Základní umělecká škola Chodov u Karlových Varů ve spolupráci s městem Chodov.       Akce začala vystoupením dětí ze ZUŠ Chodov ve dvouhodinovém programu. Po dětech ze ZUŠ vystupovaly postupně pozvané kapely  ze všech možných žánrových stylů, takže každý posluchač si mohl přijít “ na své“.

festival Svátek Hudby Chodov
festival Svátek Hudby Chodov

V minulých ročnících se objevila na Svátku hudby taková zvučná jména jako např.: Anna K, Lenka Dusilová, Plastic People of the Universe a další.

     Letos se návštěvníci mohli těšit z následujících kapel: – Pro příznivce country hrála legendární bluegrassová kapela COP z Plzně. Dále skupina Alison, která se pohybuje v žánru irského folku a Chodovští Fallen Angels: punk – rockoví mladíci, jejichž první krůčky začínaly právě v Chodovské ZUŠce.    

Hlavní večerní program odstartovalo Prague Conspiracy z Prahy a za ní následovala  revivalová kapela Brouci Band – The Beatles Revival. Závěr celého letošního festivalu Svátku Hudby v Chodově (V květnu 2004 se skupina UDG stala z rozhodnutí odborné poroty vítězem druhého ročníku soutěže Coca – Cola PopStar a podepsala smlouvu na vydání alba s hudebním vydavatelstvím Sony BMG. Od té doby je kapela UDG stálicí line – upů všech významných českých festivalů ( Rock for people, Sázava fest, Benátská noc atd.).
 
 Vstupné na akci bylo zdarma, občerstvení na náměstí je vítané, ačkoli letos počasí nebylo nijak úmorně horké. Přestože každou chvíli hrozilo že návštěvníky skropí nějaká drobná přeháňka, účast byla na místní poměry velmi slušná a výkony účastníků velice solidní.

     Přejme i ostatním ZUŠkám, aby se inspirovaly touto výbornou prezentací jak pro ZUŠ, tak pro město a obohatily obyvatele v  jejich regionu tradicí podobných kulturních zážitků. Založit a hlavně udržet festivalovou tradici není nic jednoduchého ( o tom ví své mnozí organizátoři, jimž se nepodařilo u jejich festivalu vytvořit každoroční tradici, „jméno“  a renomé u širší veřejnosti). Velký kus tvrdé práce s každoročním organizováním místního festivalu Svátku Hudby, odvádí spolu s ředitelkou ZUŠ Chodov PhDr. Juhásovou i učitelé z místní základní umělecké školy.

Vhodná je u takových akcí dobrá reklama v médiích, včetně internetu. Samozřejmostí je inzerování akce v regionální tisku a  kulturních programech, na webech apod.  Hudebníky často navštěvovaný je např. web Muzikus.cz, kde si kdokoli zaregistrovaný může dát annonci o místní pořádané kulturní akci. Svátek Hudby ji tam má také…:

http://www.muzikus.cz/festivaly/svatek-hudby-chodov-2011~67658/

 
Mezi další aktivity ZUŠ Chodov patří např.:

Dlouhodobé projekty

· vánoční koncerty – žákovský, učitelů ZUŠ

· Mikulášský ( benefiční ) koncert pro Stacionář Mateřídouška – od roku 1990

· festival open-air „Svátek hudby“ – od roku 2000

· prezentace absolventů školy – výstavy, koncerty

· výtvarná výstava „Děti dětem“ – od roku 1981

· výchovné koncerty pro mateřské školy a Stacionář Mateřídouška

· koncerty Kruhu přátel hudby – od roku 1975

· výtvarný plenér – od roku 1997

· plné zapojení do činnosti Krajské umělecké rady ZUŠ Karlovarského kraje

· Festival tvorby ZUŠ Karlovarského kraje 2006, 2008, 2010

· oceňování laureátů národních kol Soutěže ZUŠ Karlovarským krajem

· organizování okresních a krajských kol Soutěže ZUŠ

· spolupráce s karlovarským pracovištěm Národního institutu pro další vzdělávání – stáže účastníků pedagogického studia, studia ředitelů, odborné kurzy pro učitele ZUŠ

· Partnerská smlouva mezi městy Chodov a Oelsnitz/Erzgebirge

 · Projekty podporované Evropskou unií – ZUŠ Chodov jako příjemce podpor v rámci Operačního programu Vzdělávání pro   konkurenceschopnost: „Podpora dalšího vzdělávání učitelů základních uměleckých škol Karlovarského kraje“ – grantový projekt, CZ.1.07/1.3.11/02.0010 Doba realizace projektu: 1. 1. 2010 – 29. 2. 2012 „Rozvíjíme nové trendy uměleckého vzdělávání“- grantový projekt, CZ.1.07/1.1.11/03.0007  Doba realizace projektu: 1. 3. 2011 – 30. 6. 2012

· ZUŠ Chodov jako pilotní škola: v individuálním projektu národním „Pilot ZUŠ“

——–

      Máte-li podobné zkušenosti s pořádáním kulturních a jiných akcí k prezentaci Vaší školy, podělte se –  třeba tak pomůže ostatním zavést podobnou tradici jakou se stal festival Svátek Hudby. Trpělivé dlouhodobé úsilí se jistě časem vyplatí!