Zimo, táhni pryč!

Zimo, zimo, táhni pryč,

nebo na Tě vezmu bič.

Odtáhnu tě za pačesy

za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek.

(Jiří Žáček)

Toto říkadlo jsem si vypůjčila od pana Žáčka, protože věřím, že on když skládal tyto verše, měl stejné pocity jako já teď.

Jsem velký zastánce toho, ať roční období vypadá a chová se přesně tak, jak má, ale letošní zima je už pro mě opravdu dlouhá.

Dovedete si asi představit, jak nám ve školce dlouho trvá, než se dostaneme ven, než oblékneme všechny ty vrstvy a nedej bože, abychom se chystaly někam na exkurzi, do divadla nebo do knihovny, kde ty vrstvy budeme opět svlékat. A nejraději mám operace „kombinéza“.

Jako zahrádkářka musím říct: „super, všichni škůdci vymřou!“

Jako obyvatel topící na tuhá paliva: „no, nestačilo, nám tolik uhlí jako loni, v únoru jsme přikoupili dalších 20 metráků“

Jako lyžařka volám: „paráda, to je pořádná lyžovačka“

Jako majitelka několika domácích zvířat jsem si nedávno přečetla článek, že psi v zimě často umírají na intoxikaci solí, neboť jim zamrzne voda a oni se nemají kde napít. Pravidelně chodím kontrolovat dvě psí misky s vodou a vytloukám led a dolévám čistou vodu, dokonce jsme našim dvěma psíkům zpřístupnili kotelnu, kde se mohou ohřát a přečkat mrazivou noc.

Jako řidička pospíchající do práce volám: „zamrzlé sklo zevnitř, no to už je vrchol!“

Ale pozitivum na této zimně je to, že konečně jsem se trochu naučila řídit na sněhu, ale můj operační systém se už zhroutil, takže to je první známka toho, že zimy bylo dost a že by pomalu mohla přemýšlet o ústupu.

Jako učitelka vám doporučuji publikaci:

JENČKOVÁ, E. Hudba v současné škole – Tóny jara 1. díl. Hradec Králové : Tandem, 2003. ISBN 80-903115-2-0

kde najdete báječný návod jak s dětmi zahnat zimu. Hned jak budu zdravá, zařadím tuto báječnou aktivitu do vzdělávací nabídky našich dětí v MŠ.

Jaru zdar!