Tablet nebo Stavebnici? Dítě přeci potřebuje obé!

Zdravím, tak se nám zase skoro sešel rok s rokem. Je tu zase čas vánoc a mnoho rodičů řeší zda už pořídit dítěti jako dárek tablet. Jaký a v jakém věku dítěte to udělat, příznivé ceny roku 2013 i masáž prodejců tomu dnes jen nahrávají. Dát či nedát? A jak potom ?

Viz třeba příspěvek Honzy na rootu Tablet pro předškoláka? Ano, ale…

Takových článků je teď na netu (obzvláště před vánoci sousta), já však hledám články z jiného soudku, pro rodiče co již tablet dítěti daly a řeší víc než výběr těch správných aplikací. Třeba Trochu nekorektní rádce při výběru tabletů pro začátečníky

Tablet či interaktivní hračky propojené s počítačem budou skutečným hitem letošních vánoc.

Není sporu o tom, že nastupující generace dětí bude zcela jistě digitální.

Pokud dáme dítěti tablet, můžeme se snažit striktně kontrolovat co tam dělá a jak dlouho to děla. To ale moc pozitivně předškolní dítě nestimuluje a začíná se mluvit se o syndromu Zákazu (BAN syndrom). Dítě totiž rychle považuje tablet za svůj a chce si s ním hrát kdykoliv stejně jako s ostatními hračkami, dítě na zákaz reaguje prostě vzdorem a trucem.

Já osobně také nejsem zastáncem tabletu jako odměny nebo podobných přístupů přenesených slepě z doby pasivní televize.

Přesto i mně tento problém pálí. Mám konstruktérsky nadanou holku 6 let a zvídavého kluka 4 roka.

Poslední půl rok se snažíme (ve skupině dalších otců od IT jako já) nalézt způsoby jak by se dalo využít základů, jenž se naučí děti na tabletech k jejich motivování Stavění je Umění. Hrát si se stavebnicemi, zpočátku s kostičkami a později s nastupujícím Tech Arts (kombinaci technologie a umění) = můžeme to mu říkat pracovně i zábavná robotika, využívající mnoho multi-oborových přesahů.

Je to praktické vyústění mé starší glosy Děti (ne)zručné, kterou jste ti komentovaly na RVP před rokem Přichází už DYSartificia – Děti Nezručné ?

Takže pokud máte doma dítě s tabletem i stavebnici, je teď pravý čas koupit si sadu rolniček (jenž jsou u nás symbolem vánoc a právě nyní seženete skutečně zvonící hezké levné lehké plechové rolničky ve velikostech 8mm do 80mm) a postavit si spolu zvoničku. Přidejte pak ten projekt k nám na FB linkem do podobneho Jednoduchá věžička s rolničkou)

Jsme z Prahy, ale vím že i u ve vašem okolí jsou zajímavé projety, na které hledáme spojení.

Plus máte li doma neužité Arduino či senzory nebo stavebnici za symbolickou cenu, dejte mi vědět. Chceme udělat pár TechArts demo projektů.

PS: U nás se každý i jednotlivý lajk na facebooku se počítá, pomáhá nám vyjednávat se sponzory. Stavebnice jsou v Čechách (ale i celé EU) krutě předražené a pro nás projekt potřebujeme vždy několik velkých školových balení

Přeji příjemnou předvánoční pohodu

Ruda