Příklady rozboru historických pramenů budu prezentovat na školeních ve Valašském Meziřící (17.4.), v Olomouci (19.4.), v Ostravě (12.6.) a v Brně (14.6.), které organizuje ostravský KVIC. Semináře budou v podobném duchu jako příspěvky tohoto blogu. Budou trvat vždy od 13h do 17h 50, tedy šest vyučovacích hodin.
Zde jsou další praktické informace:
Ostrava: http://www.kvic.cz/kurz/2009271200/Zahranicni_inspirace_pro_vyuku_spolecenskych_ved
Brno: http://www.kvic.cz/kurz/2009271203/Zahranicni_inspirace_pro_vyuku_spolecenskych_ved
Vybrala jsem několik období, na která se zaměřím. Učitelům chci nabídnout historické prameny, které jsem sama použila ve výuce a vysvětlit, jak jsem s nimi pracovala. Zde je předbězný seznam:
Starověké Řecko a Řím 1,5h
Prezentace historických pramenů (texty, výjevy z řeckých váz, mapy a plánky měst, sochy, atd.) a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Starověké Řecko: prameny k založení nové osady (Massalia), fungování aténské demokracie. Starověký Řím: prameny k legendárnímu založení Říma, fungování armády a výboje ve Středozemí.
Historické prameny a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Prameny se budou týkat následujících témat: život Muhammada (úryvky z jeho životopisů doplněné miniaturami), základy islámské víry (úryvky z Koránu), charakteristiky islámské civilizace – města, věda a kultura.
Historické prameny a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Texty a obrazové materiály umožňují konfrontovat pohled Evropanů a pohled obyvatel dobitých území. Rozbor pramenů tedy vyžaduje od žáků kritický přístup, aby mohli určit pozitivní a negativní stránky evropské expanze.
Osvícenství a francouzská revoluce 2h
Historické prameny a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Stav francouzské společnosti před revolucí na základě textů a karikatur, významné události revoluce v obrazech. Žáci si tak mohou vytvořit „komiks“ francouzské revoluce.
David Mikoláš
26/03/2012 at 23:13Nechystáte obdobná školení výhledově i v Čechách?
Zuzana Loubet del Bayle • Post Author •
26/03/2012 at 23:41To bych velmi ráda, ale zatím jsem v kontaktu pouze s KVICem, který působí jen na Moravě a ve Slezsku. Pokud mi dáte kontakt na nějakou další organizaci, nabídnu jim organizaci podobného školení. Nebo můžeme zorganizovat zájezd českých učitelů dějepisu do Paříže a můžete se podívat přímo na místě 🙂
Zuzana Loubet del Bayle • Post Author •
10/04/2012 at 15:55Seminar ve Val. Mezirici a v Olomouci se nenaplnil a je zrusen, o obdobna skoleni tedy zas tak velky zajem neni… Doufam, ze alespon cervnove seminare v Brne a v Ostrave se podari naplnit.
Jana Petrů
10/04/2012 at 17:05Právě jsem dostala odpověď na svůj mail ohledně výuky dějepisu od p. Martinovského z ASUD. Píše, že se vbrzku bude konat celostátní seminář. Nechcete to zkusit přes něj?
Zuzana Loubet del Bayle • Post Author •
10/04/2012 at 17:09Dekuji za tip, vyzkousim to!
Jitka Rambousková
10/04/2012 at 19:28Dávala jsem na vás kontakt v Plzni. Třeba se taky ozvou. 🙂