Včelí úl stával u každé venkovské školy a k běžným povinnostem řídícího učitele patřilo umění chovu včel. Málotřídky z postupně mizí a spolu s nimi i včely které oživovaly jejich bezprostřední okolí. Z vesnice se vytrácí umění včelařit, které děti ve své školičce od dětství poznávaly. Přesto i dnes mají šanci naučit se ve škole včelařit. Takovou možností je práce v zájmovém včelařském kroužku při škole. Škoda, že takových škol je zatím velmi málo. Přitom umění chovu včel patří mezi užitečné a stále ještě hodně rozšířené celoživotní záliby, které přinášejí užitek nejen včelaři, ale celému jeho okolí.
ORGANIZACE A PODPORA VČELAŘENÍ
Český svaz včelařů dnes sdružuje skoro 50 000 členů všech věkových kategorií. Členská základna ale každoročně stárne, přestože stanovy dovolují organizované včelaření dětem již od 10 let. Svaz zdarma zajišťuje pro každého člena odborný měsíčník Včelařství. Prostřednictvím základních a okresních organizací pořádá odborné přednášky. Přispívá k rozvoji včelaření roční dotací ze státního rozpočtu a vytváří možnosti podpory z fondů Evropské unie. Přesto počet včelařů klesá a míst, kde příroda nemá své živé opylovatele přibývá
VÝCHOVA DOROSTU
Včelařem se může stát člověk v každém věku. Ale naučit se včelařit a zvládnout potřebné dovednosti trvá celé roky. Proto je vhodné začít včelařit co nejdříve. K tomu se snaží včelařský svaz vytvářet potřebné podmínky. Podporuje činnost včelařských kroužků, zřizovaných při nejrůznějších institucích, tady i školách. Podpora spočívá v metodické pomoci, kterou lze nalézt na webu v odkazu Včelaříci. Pro začínající zájmový útvar je možné získat od svazu finanční dotaci na nákup základních včelařských potřeb. K zvýšení schopností k vedení takového kroužku se v Nasavrkách každoročně konají víkendy na pomoc vedoucím včelařských kroužků. Mezi mladými včelaři je oblíbena celostátní soutěž pro členy včelařských kroužků s názvem Zlatá včela, která je několika stupňová, od okresních, přes oblastní , až po celostátní. To je organizováno společně se Slovenským včelařským svazem střídavě v Čechách a na Slovensku, v posledních letech se ho účastní mladí včelaři z okolních zemi (Rakouska, Maďarska, Polska…). Časopis Včelařství, spolu s dalšími organizacemi zabývajícími se přírodou (myslivci, rybáři, chovateli a zahrádkáři), pořádá každoročně korespondenční soutěž pro děti do 15 let s vyhlášením na výstavě NATURA VIVA v Lysé nad Labem v květnu každého roku. Významnou příležitosti pro mladší i starší chovatele jsou „včelařské dny“ a výstavy, které pořádají místní a regionální občanská sdružení po celé republice. To vše je pro práci se začínajícími včelaři velmi motivující.
Besedu se žáky 5. třídy letos vedl člen kroužku Pavel HLADÍK z 9. třídy. Snímek ukazuje, jaký zájem o včelařský obor svým vystoupením vzbudil.
JAK ZALOŽIT KROUŽEK
Přes uvedené možnosti, je založení zájmového včelařského kroužku při škole záležitost poměrně složitá. Popíši naši zkušenost: Na škole v Kopidlně pracuje kroužek 6. rokem. Začali jsme červnovými besedami v 5. třídách, kde jsme dětem jednoduše popsali život a význam včel, ukázali jim prázdný úl a včelařské pomůcky, pustili zajímavé video o životě včel a pozvali je na včelnici jednoho ochotného místního včelaře. Zároveň jsme žáky pozvali na prvou schůzku po prázdninách – v září. Přišlo kolem 10 dětí. Do konce školního roku ale zůstali jen 4. Ukázalo se, že velkým problémem je udržet zájem dětí v činnosti, která je časově, fyzicky i odborně náročná. Kroužek jsme pak v dalších letech vždy na začátku školního roku doplňovali tak, abychom měli stále kolem 6 – 8 členů. To je optimální počet k tomu, abychom se mohli všem dětem rovnoměrně věnovat a dát jim příležitost, pod kontrolou dospělých, provádět jednoduché včelařské úkony. Máme své „školní“ úly na včelnici jednoho z místních včelařů. Jeden z žáků v kroužku již dokonce vlastní svoje včelstva a nejmladším členem naší organizace. Naše včelařská organizace má svoje webové stránky, kterými informujeme o naší práci s dětmi.
PODPORA ŠKOLY
Škola, pod kterou kroužek pracuje za podpory místní včelařské organizace, dává žákům prostory pro pravidelné schůzky, poskytuje zázemí školní dílny pro výrobu včelařských pomůcek, půjčuje techniku pro vyhledávání informací o včelařství na internetu. Ideální je, že se u nás na vedení kroužku podílejí i dva učitelé – členové místní organizace včelařů. Organizace zakoupila škole demonstrační skleněný úl, se kterým se děti poprvé představily na veřejnosti na prezentační akci – Kopidlenském kvítku, organizovaném v září místní Zahradnickou školou v Kopidlně. Na výstavě žáci také poprvé prodali svůj med veřejnosti, což byl jeden z motivů pro pokračování v práci i v novém školním roce.
Mladí včelaři z kroužku se nebojí činností na včelnici s živými včelami. Pomocníkem je jim jeden z nejzkušenějších místních včelařů – přítel Josef MAXA.
V éře počítačů se těžko hledá motivace pro zájmovou činnost spojenou s učením a zdokonalováním v dovednostech potřebných k provozování zájmu. Spojí-li se úsilí zájmové organizace a podpora místní školy, lze i v dnešních podmínkách získat děti k užitečné, dlouhodobé a náročné odborné činnosti.
Mgr. Petra Stanjurová
23. 6. 2009 at 21.50Dobrý den, tohle se mi strašně líbí. Rozhodně bych do toho šla nejen
proto, že můj děda je včelař celým tělem i duší a já jako dítě jsem
s ním trávila spoustu chvil ve včelíně, ale také proto, že je to spíše
vesnické hobby a můj dosavadní život je spojen s malotřídkou na malé
vesničce. Úplně tam ten včelín vidím. Obávám se však toho, že nenajdu
tak zkušeného včelaře jako máte Vy, který by mi pomohl. A pak, co když
si vše zařídím, dostanu potřebné věci od svazu, a ono to všechno nakonec
krachne. No a musím mít i vlastní včelín? No spíše úl. To také
dostanu?
Oldřich SUCHORADSKÝ • Post Author •
26. 6. 2009 at 6.11Bylo by krásné, kdyby se úly znovu vrátily do bezprostředního okolí
našich málotřídek. U nás to zkoušíme na ZŠ v Běcharech. Paní
ředitelka Kaprálová podpořila včelaře pana Erbena, který se po smrti
posledního včelaře v obci rozhodl vychovat mladé nástupce na místní
škole.
Do začátku škola ani úly nepotřebujete. Stačí včelař-vedoucí, který
dostane od školy prostory k výuce a k návštěvám včel využije svoje
včelastva. Vy sama nemusíte včelařit, stačí když ochotnému
včelaři-vedoucímu pomůžete s dětmi. Není lehké udržet jejich zájem,
ale i kázeń. To vidím jako velký problém. Finanční podporu
včelařského svazu získáte až po roce činnosti kroužku, který osvědčí
svoji životaschopnost. Pomoci se můžete dožádat i na obecním úřadě,
který může takové užitečné aktivity podpořit ze svých fondů na podporu
neziskových organizací. Je-li vedoucím člen včelařského svazu, může
být za svoji práci s dětmi finančně odměněn až 10 000 Kč za školní
rok, z dotace EU. Takže možností k založení a podpoře činnosti kroužku
je dost. Problém vidím v tom ochotném vedoucím a hlavně udržení zájmu
dětí. Hodně zdaru ve vašem nadšení.