Nástroje a zdroje pro tvůrce infografiky

K učení je možné přistupovat různými způsoby. Učíme se z poslechu slova, učíme se z textu a učíme se z grafických obrazů a to jak ze statických, tak i z dynamických. V dnešní době, kdy nepřetržitě narůstá objem informací, kdy je třeba udržet pozornost studentů – je infografika jedním z nástrojů, který může posloužit k předávání informací v grafické podobě.

Infografiky mají za cíl jasně a ve stručnosti podávat informace. Informace obsažené v infografice se lépe pamatují než v běžném textu. Výuka s využitím infografiky zvyšuje potenciál žáků pochopit látku, přidává přehlednost, umožňuje zobrazení z více úhlu pohledu.

V tomto článku najdete nejužitečnější nástroje a zdroje, které doporučuji používat při hledání nových myšlenek pro infografiku nebo vizualizaci informací.
Informujme kreativně a přehledně!

 


    

Nejlepší Blogy a webové stránky o infografice

Nejlepší blogy


Visualizing.org – pochopení složitých otázek pomocí dat a designu

Popis: Blog je tvořen komunitou kreativních lidí, kteří se snaží vnést pochopení složitých otázek prostřednictvím dat a designu. Zároveň nabízí místo jak pro organizace, které mohou propagovat a sdílet informace, tak pro designéry, kteří mohou svou práci předvést široké veřejnosti nebo pro učitele a školy, aby mohli zapojit studenty k diskusi nebo sdílení studentských projektu na jednom místě.

Podpora formátů: HTML, JPEG, PNG, Flash, Java, MP4, PDF, URL

Web v provozu: 5 let

 

Daily Infographic – nová infografika každý den

Popis: Tvůrci stránek „Infografika na každý den“ prohledávají internet a snaží se každý den nabídnout infografiky s kvalitním obsahem a designem, aby návštěvníci mohli „konzumovat“ obsah v přijatelném formátu. Přehledně členěné kategorie nabídnou snadnou orientací při hledání infografiky. Jednotlivé infografiky je možné komentovat prostřednictvím facebookového učtu.

V kategorii vzdělání najdete témata jako:

 • Jak se učit angličtinu?
 • 21 způsobů, jak pozdravit
 • Životní cyklus studenta
 • Nejoblíbenější knihy všech dob
 • Máte rádi vědu?
 • Vliv hudby na vzdělání

Web v provozu: 5 let

 

České infografiky – Nejlepší infografiky z ČR

Popis: České infografiky je jeden z mála projektu, který shromažďuje infografiky v češtině na jednom místě. V horním menu stránky nejsou zahrnutá všechna témata a proto pro další kategorie je potřeba zvolit rozšířené menu po pravé straně stránky, kde najdeme další zajímavé oblasti jako: vzdělání, technologie, věda, design.

Tvůrci stránek spravují také partnerský web www.nejinfografiky.cz

Web v provozu: 3 roky

 

Video Infographics – videoinfografika.

Popis: Podle serveru Distilled.net bylo zjištěno, že během 6-ti měsíčního sledování internetové stránky přitáhly příspěvky obsahující video větší pozornost než běžné příspěvky. Příspěvky, které byly obohaceny videem, vykazovaly mnohem delší dobu pozornosti návštěvníka než příspěvky tvořené pouze textem nebo obrázky.

Na stránkách videoinfographics.com najdete odkazy na videa s vzdělávacím potenciálem, která přitáhnou pozornost.

Web v provozu: 5 let

 

Infographic List – pro ty kteří mají rádi infografiku

Popis: Pokud rádi prohlížíte infografiky nebo hledáte inspiraci, potom infographiclist.com vám nabídne nepřeberné množství kvalitně zpracovaných a aktuálních prací.
Stránky disponuji snad nejrozsáhlejším seznamem kategorii včetně kategorii vzdělání
a počítače.

Web v provozu: 5 let

 


    

Nástroje pro vizualizaci dat

 

Piktochart – proměňte vaše data v hezkou infografiku

Popis: Jak začít s tvorbou když nejsem zrovna grafický designer? Pro studenty a učitele je Piktochart užitečný, praktický a bezplatný nástroj k převodu informací do atraktivní vizuální podoby. Piktochart vám poslouží jako skvělý odrazový můstek a ušetří váš čas. Hned na úvodní stránce můžete prohlédnout krátké 2 minutové video s ukázkou tvorby infografiky. Prostředí je rychle a intuitivní, využít zde můžete vlastnost drag and drop a pomocí vodících linek snadno zarovnávat objekty. Podmínkou pro využití online nástroje Piktochart je registrace, která je zdarma. Bezplatná registrace v editaci v ničem neomezuje kromě množství šablon a formátu pro export.

Možnosti sdílení v základní verzi:

 • Publikování na webu s veřejným oprávněním
 • Slideshare a Evernote
 • Export do souborů jako JPEG, PNG a  PDF, ale s omezením rozlišení a s reklamou v dolní části na Piktochart

 Pro rozšířenou verzi je třeba zaplatit poplatek viz http://piktochart.com/pricing/education

Web v provozu: 5 let

 

Infogr.am – interaktivní infografika

Popis: Jedná se o elementární online editor, ve kterém podle několika šablon vytvoříte plátno s infografikou. Silnou doménou editoru je práce s interaktivními grafy. Data pro graf buď upravíte v tabulkovém editoru, případně nahrajete soubor z počítače ve formátu xls, xlsx nebo csv. Editor si skvěle poradí s multimediálním obsahem v podobě videí z Youtube a Vimeo, prezentaci Slideshare, obrázků z Flickr. Multimediální obsah je možné vložit prostřednictvím odkazu URL nebo vložit jako soubor z počítače.

Bezplatný účet omezuje v  počtu šablon a možnostech exportu.

Možnosti sdílení v základní verzi:

 • Publikování na webu s veřejným odkazem

Pro rozšířenou verzi s možnosti exportu do PNG a PDF je třeba zaplatit poplatek viz https://infogr.am/app/#/upgrade/download

Web v provozu: 5 let

 

easel.ly – tvorba infografiky online

Popis: Abyste mohli začít s tvorbou, je třeba nejprve provést bezplatnou registraci, která vám umožní vytvořit vlastní návrh na základě několika šablon nebo použít hotové veřejné infografiky, kterých je tady velké množství. Za zmínku stojí velký výběr piktogramů, které je možné snadno upravovat včetně nastavení průhlednosti. Dbejte na permanentní ukládání prostřednictvím tlačítka Save v horní nabídce, aby nedošlo ke ztrátě vaší práce v případě výpadku internetového spojení.

Pro vložení dalších objektu jako piktogramy, pozadí, tvary, text využijte tlačítka nástrojů v horní části Objects, Backgrounds, Shapes, Text. Tlačítko Uoload slouží k vložení souboru z počítače.

Možnosti sdílení v základní verzi:

 • Publikování na webu s veřejným a privátním odkazem
 • Export do souborů jako JPEG

Web v provozu: 4 roky

 

freepik.com – open source grafické prvky pro vizualizaci

Popis: Rozsáhla databáze rastrových a vektorových grafických prvků včetně zdrojových souboru, které se vám budou hodit při tvorbě infografiky a které můžete stahovat a upravovat zdarma – bez nutné registraci. Vyhledávat můžete požadované obrázky pomocí klíčového slova nebo zvolit příslušnou kategorii.

Web v provozu: 6 let

 

venngage.com – tvorba infografiky online

Popis: Další nástroj pro tvorbu infografiky, který se vyznačuje jednoduchým ovládáním, dostatečným počtem bezplatných šablon (34 v základní verzi) a pohodlnou práci při manipulaci s grafickými prvky. Líbilo se mi to, jak tvůrci vyřešili vložení piktogramů jako posloupnost, která vyjadřuje procentuální zastoupení podle barvy a počtu piktogramů v řadě. Některé prvky jako třeba mapy lze použit jenom s Premium účtem.

Možnosti sdílení v základní verzi:

 • Publikování na webu s veřejným a privátním oprávněním
 • Pinterest, Facebook, Twitter a Linkedin

Web v provozu: 5 let

Text vznikl jako seminární práce pro předmět Didaktika ICT 2 na KITTV PedF UK v LS 2014/15.

Zdroj: http://dailytekk.com/2012/02/27/over-100-incredible-infographic-tools-and-resources/