Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Snadnější zobrazení článků ve stejné kategorii klíčových kompetencí, očekávaných výstupů atp.

Na Metodickém portálu RVP.CZ je k dnešnímu dni publikováno 7 323 textů v modulu Články. Když přidáme další moduly a jejich obsah, je vyhledávání na Metodickém portálu RVP.CZ někdy docela oříšek. Proto jsme připravili drobné vylepšení v rodném listě každého článku…

Vyhledávání napříč Metodickým portálem RVP.CZ se v příspěvcích na blogu věnujeme poměrně často (viz Rozšířené vyhledávání aneb Prohledávejte všechny moduly nebo Jak vyhledávat v modulu DUM). I tak je ale co zlepšovat – a my jsme se tentokrát podívali blíže na modul Články, konkrétně na situaci, jak snadno získat výpis podobných článků k tomu, který máme právě zobrazený.

Základním prvkem rychlého vyhledávání jsou klíčová slova, která mají všechny články povinná. Samozřejmě záleží na autorovi (a recenzentovi), jaká klíčová slova textu přiřadí. Jednoduchým klepnutím na zvolené klíčové slovo se zobrazí přehled všech textů, které mají klíčové slovo také přiřazeno (viz označení č. 5 na obrázku níže).

Standardně se také dají zobrazit všechny články, které jsou zařazeny k přiřazeným očekávaným výstupům (OV), klíčovým kompetencím (KK) nebo průřezovým tématům (PT) (viz označení č. 1 na obrázku). Pokud je OV, KK nebo OV u článku více, zobrazí se související články pouze pro první variantu.

Naší novinkou je možnost zobrazení relevantních textů nejen pro všechny uvedené OV, KK nebo PT, ale také zobrazení všech článků v některé z nadřazených sekcí OV, KK nebo PT. Díky tomu si můžete rozšířit okruh vyhledávání (viz označení 2, 3 a 4 na obrázku).

Příklady – článek Ostrovy objevů:

  1. Ráda bych zobrazila všechny články, které mají očekávaný výstup Člověk a jeho svět – Rozmanitost přírody – 2. období. Stačí tedy klepnout na „2. období“ v sekci Očekávaný výstup (náhled zobrazení).
  2. Ráda bych zobrazila všechny články, které mají přiřazeno průřezové téma Environmentální výchova. Stačí klepnout na „Environmentální výchova“ v sekci Průřezová témata a získám tak seznam relevantních článků (náhled zobrazení).