Pár slov na úvod

Vítejte v novém blogu Referát Metodického portálu!

Nejprve mi dovolte vysvětlit ten trochu krkolomný název… 

Když mé učitelské ucho zaslechne slovo „referát“, představí si žáka, který stojí před tabulí a přednáší směrem ke třídě. Tomu předcházelo jeho samostatné studium daného tématu a následné sepsání jakéhosi elaborátu. Ten teď drží nesměle v rukou, klepe se mu hlas a snaží se alespoň něco odříkat zpaměti.

Pokud bych název vztahovala k této činnosti, pak vězte, že nervozita vládne i na naší straně. Dokážeme plynule navázat na to, co zde vytvořil předchozí tým? Budeme pro pedagogickou veřejnost stále natolik zajímaví, abychom udrželi Metodický portál RVP.CZ na špici českých webů pro učitele? 

Současně právě Referát Metodického portálu je název resortního úkolu NÚV, pod kterým jsme od ledna 2012 vedeni. Co to znamená pro vás, uživatele Metodického portálu RVP.CZ?

  • Moduly budou otevřené tak, jak jste byli zvyklí. Výjimku tvoří modul Odkazy, který už koncem roku signalizoval, že nabídka vhodných internetových odkazů je prozatím vyčerpána. Modul DUM, který je v tuto chvíli také zavřený, otevřeme ihned, jakmile nastavíme systém a trochu se rozkoukáme.
  • Stále s námi budete moct komunikovat prostřednictvím modulu Diskuze nebo emailem. Možná se vám bude zdát, že vám odpovídá pořád jeden a ten samý člověk – to je způsobeno výrazným zeštíhlením týmu, který se o Metodický portál RVP.CZ od nového roku bude starat.
  • I nadále budeme podporovat nové autory textů v modulech Články, Wiki nebo Blogy, a stejně tak se budeme starat o spolupracovníky stávající. Více než dříve uvítáme pomoc z řad vás, uživatelů Metodického portálu RVP.CZ – ať už se jedná o zpětnou vazbu formou komentářů či hvězdiček, pomoc novým autorům v komunitních modulech (Diskuze, Wiki či Digifolio) či drobnou propagaci na sociálních sítích.
  • Stále budeme garantovat kvalitu materiálů v modulech Články a DUM. Stejně tak budeme zajišťovat finanční odměnu pro autory a recenzenty, kteří s námi budou v těchto modulech spolupracovat. Je reálně možné, že budeme v průběhu ledna tyto částky upravovat v návaznosti na rozpočet resortního úkolu (autoři i recenzenti budou o všem včas informováni).

Co můžete od tohoto nového blogu očekávat…

Pokusíme se zde postupně představit celý „nový“ tým Metodického portálu RVP.CZ. Současně bychom vás rádi nárazově informovali nejen o dění v zákulisí, ale také třeba o zajímavostech, které by neměly uniknout vaší pozornosti, např. pohledy do budoucna, tipy na kvalitní a osvědčené „starší“ materiály apod.

Jsem přesvědčena, že máme nejen na co navázat, ale také co nabídnout, a že naše společná cesta pokračuje i v roce 2012. A tak nádech – výdech… a jde se na to! A to stejné vám všem přeji v době, kdy se loučíme se starým rokem 2011 a vítáme rok nový.