Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Výuka hodin pomocí tabletu

Určitě to všichni znáte, téma čas a hodiny, nekonečné procvičování na konci kterého máte pocit, že se ve vaší třídě stále najde řada dětí, která na hodinách vůbec nepozná, kolik je. V tomto roce jsem přibrala na pomoc tablety a musím říct, že se výuka hodin stala pro žáky nejen zábavou, ale mnozí z nich konečně zažili pocit úspěchu při určování času. V následujícím příspěvku bych vám proto ráda představila tři aplikace, které mým žákům pomohly.

Aplikace Výuka hodin

Aplikací Výuka hodin pro Android jsem zahájila u druháků téma čas, protože její součástí je nejdříve stručně vysvětlená teorie, která je pak mnoha způsoby procvičena.

Hodiny se můžeme naučit v sedmi lekcích, pouze první lekce je zdarma.  Dozvíme se o celých hodinách, o tom, že den má 24 hodin, v jednotlivých lekcích projdeme půlhodinu, čtvrthodinu a tři čtvrtě hodinu, naučím se o minutách a v závěrečné lekci i o druhém způsobu čtení času.

Výklad učiva probíhá formou poslechu zvukové nahrávky, která je doplněna fotografiemi a animacemi. V úvodní lekci Celé hodiny se tak dozvídáme, proč potřebujeme hodiny, jaký je rozdíl mezi jednotlivými ručičkami, jak čteme digitální hodiny a co znamená celá hodina.

Učivo můžeme procvičovat různými způsoby, od těch nejjednodušších, po ty nejsložitější.  Celé hodiny tak procvičujeme nejdříve nastavováním digitálních hodin podle hodin s ručičkami. Následně nastavujeme hodiny naopak, tedy ručičky podle hodin digitálních. Při testu vybíráme ze čtyř ciferníků jeden správný. Nejatraktivnější pro žáky je ale část, kde spojují obrázky digitálních hodin s ručičkovými.

Celkově můžeme aplikaci Výuka hodin začlenit do výuky tak, že využijeme jako pomocníka při výkladu nebo k procvičování.

Clock Games for Kids

Clock Games for Kids – jedná se opět o aplikaci pro android. Hned při spuštění máme možnost volby dvou ciferníků, jeden je se všemi čísly, druhý ukazuje pouze čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou hodinu. Již v této části se žáci mohou rozhodnout, jakou náročnost zvolí. 

Samotná hra obsahuje hodiny s ručičkami a k nim přiřazujeme jedny ze čtyř digitálních hodin. Podle správnosti naší volby pak postupujeme do dalších kol, kde se příklady ztíží (např. 16:05). Moc se mi u této aplikace líbí, že pokud žák dělá chyby, dostává dál příklady na stejné úrovni. Učitel má navíc přehled, jak rychle kdo postupuje. Žáci mají zase hezkou zpětnou vazbu, za správnou odpověď se na ně usměje veselý „smajlík“.

Telling time

Telling time je aplikace, kterou mohou využít i učitelé anglického jazyka. Telling time je vytvořený pro android a je v angličtině. Při procvičování hodin máme na výběr hned z několika možností.  Jestliže si zvolíme na procvičování část Stop The Clock, pak nám běží obě ručičky a musíme je zastavit podle toho, kolik hodin ukazují hodiny digitální.  V části Move The Hands máme naopak podle hodin digitálních nastavovat ručičky. V prostředí Time Quiz vybíráme ze tří digitálních časů a volíme, který se hodí k hodinám s ručičkami. Při Clocks Game se rozhodujeme naopak, ze čtyř hodin s ručičkami jsou pouze jedny stejné, jako ty digitální. Telling time sice není aplikace česká, ale je pro děti velmi lákavě provedená. Nedoporučuji ji moc u dětí s poruchou pozornosti, protože by je prostředí barevné a plné obrázků rušilo.

Příspěvek byl napsán v rámci projektu INTERES. CZ.1.07/1.3.00/51.0035.