Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

jak píší děti ve Vaší třídě?

Píši nebo lépe řečeno budu psát diplomovou práci na téma Reformypsacích abeced. Je čas na změnu? Měla by pojednávat o tom, že současný psací vzor již není vyhovující, že s ním mají děti potíže.
potřebovala bych co nejvíce názorů učitelů na současný psací vzor, moc by mi to pomohlo. A kdo by byl ochoten vyplnit mi dotazník, byla bych moc ráda.
Co si o současném psacím vzoru myslíte? Je vyhovující? Napište co Vás k tomuto tématu napadne. Kdo by byl tak laskavý, ozvěte se mi rposím na mail: kamca.ve@centrum.cz. Pošlu Vám dotazník.
Krásný den, Kamila Ventová (studentka 5.ročníku Pedf UK)

 

Tak  se ozývám znovu. Pomalu se mi blíží termín odevzdání diplomky. Pořád „pátrám“ po tom, zda je opravdu čas na změnu psacího vzoru. Zajímavé je sledovat diskuse „neučitelů“, tedy lidí, kteří mají jiné povolání, a rodičů žáků. Zde všude vidím, jak jsou všichni z nového písma nadšeni, že by byli všema deseti pro Comenii.

Za to z mých dotazníků vyplývá, že učitelé jsou se současným psacím vzorem spokojení. Připadá mi, že se psaní dětí nehodnotí již tak přísně jako dříve. Většině učitelům  jde  o čitelnost, ne o krasopis. A pokud se dnes děti již nemusí tolik trápit s tím, že nepíší krasopisně, je důležitá změna?

Podle mě by se změna hodila. Nevím, zda přímo změnit vzor na Comenii, to musí posoudit odborníci. Když si ale uvědomím, co dělá dětem největší potíže, tak to jsou příliš úzká písmena, sklon, napojování a některé tvary písmen. Pokud si toto uvědomíme, písmo si tak upravíme – myslím tím vzor, vznikne nám písmo velmi podobné Comenii. Co myslíte?