Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Veselý den

          Možná to znáte – pomaturitní srazy bývají poznamenány různými neduhy. Nás se letos sešla zhruba třetina původního počtu. Není divu, po tolika letech. Ale viděli jsme se očividně rádi, neprobírali jsme choroby, neventilovali úspěchy svých už dávno dospělých dětí, nekolovaly fotografie roztomilých vnoučat… Ačkoliv – něco kolovalo! Knížka! Knížka, kterou s jistým ostychem položila na stůl jedna ze spolužaček. Kdo někdy byť jen lehce zavadil o knižní svět co se týče jednání s nakladatelstvím, jeho redaktory a vším tím okolo vydání nějaké tiskoviny, ví, co zrod knížky obnáší. Nemluvě o tom, že nejen jako autor napíšete text, ale také si sami knížku ilustrujete, vybavíte ji „cédéčkem“ i záznamem kytarových akordů. To vše zvládl syn naší spolužačky Aleš Kánský tak dobře, že mu jeho knížku Veselý den s podtitulem Pohádky, říkanky, písničky pro kluky a holčičky neváhalo vydat renomované pražské nakladatelství Fragment. Jaksi jsme se při listování pěknou knížkou zapomněli zeptat na povolání vícero múzami nesporně políbeného Aleše Kánského. Tuším, že se slovesným uměním, výtvarnem a hudbou nesouvisí, a také netuším, zda se jedná o jeho literární počin – prvotinu. Že chystá něco dalšího, vím, ale prozrazovat se to – nejen z pověrčivosti – nesluší.

            Aleš Kánský moudře přizval ke spolupráci nejen vlastní děti, ale i řadu jejich kamarádů, a podle obsáhlého Poděkování i několik svých přátel. Společně pak nahráli a nazpívali na připojené CD celkem devět písniček. Ta první se názvem Až budeme velcí shoduje s titulem úvodní kapitoly. Téměř všechny z celkových devíti kapitol končí otázkou. Znamená to nejen se něco dozvědět, něčím se pobavit, ale také se zamyslet, případně se aktivně zapojit. To třeba v kapitole O barvách (prozradím, že se ztratily).

            Dříve jsme v tiráži knížek nacházeli doporučení, pro který věk je nabízený text nejvhodnější. Ilustrace srpku Měsíce s čepičkou i čísla každé stránky napovídá, že bychom dětem z té knížky mohli číst v kouzelné rodičovsky intimní chvilce před usnutím. A četla bych ji hlavně předškolákům, přesněji těm klukům a holčičkám, které čeká důležitý obřad zápisu do školy. Časově – teď před prázdninami – je jen zdánlivě v nedohlednu. Na co že se bude ptát paní učitelka u zápisu? Vyznáme se v Ročních obdobích? Poradit by nám mohl pan Kotvička, takto plavčík, kterému ale děti ve stejnojmenné kapitole říkají pane Kapitáne. O barvách jsme se již zmiňovali, ale co třeba zvířátka, cestování, dopravní prostředky, dění na hřišti, dění v kuchyni? O všem si můžeme povídat. A jak je to povídání důležité, jak je zachytit písmenky, z nichž ani jedno se nesmí ztratit – to se dozvíme v pohádce Popletená abeceda.

            Stránky knížky Veselý den jsou plné patřičně veselých obrázků. Písmenka na nich jsou tak veliká a tak seřazená do řádků, aby je mohla bez potíží – případně bez brýlí – číst i babička. A samozřejmě také začínající školáci. Až se pak dorůžova vyspí, můžou si u snídaně zopakovat i zazpívat říkanku z pohádky O koblížku a palačince:

Z ovoce a zeleniny bereme si vitamíny.

Z masa zase rostou svaly,

bez něj bychom byli malí…

Ten, kdo skoro vůbec nejí,

hubený je jako tyčka.

A kdo správně jí a pije,

ten na světě veselý je!

            Z plakátů a médií všeho druhu slyší rodiče dětí předškolního i raně školního věku o akcích typu Celé Česko čte dětem. Možná by i četli, možná tu chvilku denně našli, ale často váhají: co číst? Co četli rodiče mně? Četli mi vůbec? Tady by měla jako profesionál přijít s nenásilnou radou paní učitelka v mateřské škole, na prvním stupni ZŠ, nebojme se poradit ani v tzv. mateřských centrech. Kolik a jakých knížek dokážete rodičům doporučit? Najdou v šatně na nástěnce nějakou nabídku, pobídku? Už jste tam připsali Veselý den Aleše Kánského?

 KÁNSKÝ, A.  Veselý den. Pohádky, říkanky, písničky pro kluky a holčičky.

                            Praha: Fragment,2013. ISBN 978-80-253-1749-5.