Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Třaskavá novela v diskuzích

Občas se v diskusích objeví také téma třaskavé, ba dokonce politicky třaskavé. Jedno takové otevřeli diskutující právě tento týden a nese název Novela nařízení vlády o stanovení rozsahu vyučovací činnosti.

V této chvíli již nejspíš každý ředitel a zástupce, a nejspíš i učitel tuší, o co vlastně jde. MŠMT bez předchozí diskuse s odbory představilo novelu nařízení, která upravuje rozsah vyučovací činnosti. Smyslem novely měla být větší variabilita, kterou by ředitel školy mohl využít tak, že například sníží rozsah přímé pedagogické činnosti exponovaným pracovníkům, kteří vykonávají specializované činnosti. Učitelé novelu vnímají většinou zatím odlišně – obávají se o navyšování úvazků a tím o zeštíhlování pedagogických sborů, mají podezření, že by novela mohla naznačit budoucí úpravy rozpočtu a snižování financí školám. Nakonec proti novele protestovali jak odboráři, tak řadoví učitelé. Vzhledem k tomu, že učitelům mají v příštím roce klesnout platy o 4 %, považovali učitelé novelu za kontraproduktivní.

V diskusích se na toto téma objevilo několik zkušeností, citován je také dopis náměstka regionálního školství, RNDr. Jindřicha Kitzbergera, který se snaží učitelům tuto problematiku osvětlit.

Sledujme tedy debatu – MŠMT sice zatím další projednávání novely pozastavilo a nechá doběhnout jen připomínkové řízení, ale kauza ukazuje na další zajímavý fenomén v českém školství.

Více v diskuzním fóru ZDE.