Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

O čem se štěbetá

v diskuzích, o diskuzích a za diskuzemi.

Patronkou diskuzí je Štěbetalka, milá, zvídavá a komunikativní paní učitelka, která se nebojí říci svůj názor ani se ptát. Která s druhými ráda sdílí své myšlenky, ale také jim dává prostor, aby mohli i oni říci, co si myslí. A pozorně jim naslouchá a hledá ve vyřčeném někdy poučení, inspiraci, jindy pobavení, úlevu či povzbuzení.diskuseNápad otevřít na Metodickém portálu odborné diskuzní fórum pro učitele se objevil už v průběhu projektu Metodika I – nějaké pokusy o vedení diskuzí se na původním portálu iodehrály, ale v prostředí uživatelsky nepřívětivém a tedy vlastně mimo dosah běžného návštěvníka.

Vážněji jsme se možností zkusit diskuze „ve velkém“ začali zabývat ve chvíli, kdy se kolem digitálních učebních materiálů začala rodit komunita registrovaných uživatelů, kteří ve stále větší a větší míře hodnotili a komentovali zveřejněné DUMy. Už tehdy  se našla témata, o kterých by se hodilo diskutovat někde jinde a s pomocí moderátora. Navíc možnost podporovat vznikající komunitu i tím, že bychom jí nabídli místo, kde by se mohla virtuálně setkávat a diskutovat o palčivých (ale i méně palčivých) otázkách, na něž učitelé (ale nejen učitelé) naráží, se nám zdála velmi zajímavá. Inspirací pro modul Diskuze a velkou studnicí zkušeností nám bylo v té době Gympliště, diskuzní prostor pro učitele gymnázií, které fungovalo v rámci projektu Pilot G.

Před o málo více než rokem se z nápadu stal plán, který se začal rychle měnit v realitu. Rozhodli jsme se, že chceme přívětivé prostředí otevřené učitelům různých typů škol. Že chceme prostředí přehledné, strukturované, vstřícné a pohodové, a k tomu že je potřeba skupina lidí, kteří by o diskuze pečovali – netmoderátory. A když jsme našli vhodný software i lidi, kteří by mu vdechli život, psal se duben 2009. Tehdy jsme modul Diskuze otevřeli poprvé, ještě neveřejně, jen několika málo pozvaným učitelům, kteří nám pomohli prostředí testovat a upravovat. A v září 2009, se startem nového Metodického portálu, jsme Diskuze otevřeli veřejnosti.

Za tu dobu si modul získal řadu příznivců. Probíhají v něm diskuze na téměř tisíc témat. Průměrně je u každého tématu přes osm reakcí. A každý den se k diskuzím připojují noví uživatelé. Jsme rádi, že teď, rok po prvním otevření diskuzí, se kolem Metodického portálu shromáždila početná skupina uživatelů, kteří ohromné množství své energie a volného času věnují nejen diskuzím, ale i wiki, digifoliu a dalším modulům. Díky Vám Metodický portál žije a slouží. Tak ať žije a slouží (i s pomocí Štěbetalky) dál.