Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Konference Počítač ve škole – prezentace myšlenkovou mapou

Konference Počítač ve škole pořádaná každoročně gymnáziem Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě o velikonočních prázdninách je patrně největší českou konferencí určenou pro učitele, kteří se zajímají o využívání počítačů k podpoře výuky a vyučování. Rok 2008 byl již třetí v pořadí, kdy VÚP prezentoval Metodický portál, letos jsme se zaměřili na DUM.

První den byl plný prezentací a naše měla zaznít jako předposlední v půl deváté večer. Příjemným překvapením bylo, že sál byl přes pozdní večerní dobu téměř plný (ačkoli měly přilehlé restaurace stále otevřeno).
Jelikož jsme o pozdním zařazení prezentace věděli, chtěli jsme něčím zaujmout. Abychom se odlišili od ostatních powerpointových inženýrů, pojali jsme naši prezentaci jako myšlenkovou mapu. Použili jsme jednoduchý prográmek FreeMind, který je vyvíjen pod licencí Open Source, je tedy dostupný zdarma. Vždy, když někde prezentuji školám, tak se snažím používat technologie, které jsou dostupné (alespoň pro školy) zdarma. Zkrátka tak, aby je učitelé mohli ihned využít ve své pedagogické praxi ve škole.
Soudě dle ohlasů přítomných, kteří za námi po příspěvku chodili a ptali se na různé detaily k DUMům, se účel podařil. Někteří učitelé projevili zájem o informace k programu FreeMind.

Myšlenková mapa v programu FreeMind
Prezentovat před publikem s pomocí tohoto programu není úplně jednoduché. Jeho ovládání z klávesnice notebooku není úplně triviální, vhodnější je myš (místo touchpadu), která umožňuje pomocí kolečka zvětšovat (zoom). Prezentující osoba totiž musí v jedné ruce držet mikrofon, druhou rukou pohybovat touchpadem, třetí ovládat pomocí klávesnice zvětšování a zmenšování jednotlivých položek a bublin a ve čtvrté svírat připravené poznámky na papíru. Ne každý člověk má k dispozici takovou výbavu. Nicméně za to program nemůže, jen je potřeba s tím dopředu počítat.
Druhý den konference jsme měli připravený workshop, ve kterém jsme pomáhali zájemcům založit si na portálu účet, přiblížili vkládání DUMů a prozradili několik zákulisních informací. Radostná práva je, že někteří účastníci se již stali úspěšnými autory, jejich DUMy prošly recenzemi a byly zveřejněny. Blahopřejeme.