Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Youtube a ZUŠ

Jiří Bezděkovský      Tento příspěvek zabrousí do několika využití Youtube pro umělecké a pedagogické účely…

Nedávno na mne velmi zapůsobil recitál jednoho z nejdéle sloužících hudebníků rozhlasového symfonického orchestru – Jiřího Bezděkovského (v  jeho 91 letech stále hraje úžasně emotivně na housle, možná to byl jeden z posledních koncertů kdy se vydal na pozvání ZUŠ Sokolov na dlouhou cestu z Prahy…).

Byla by škoda neuchovat si tento zážitek, takže jsem dopomohl (se souhlasem interpretů) k pořízení záznamu na Youtube. Zde jej můžete vidět a slyšet spolu s doprovodem P.Štěpána na kytaru:

1) Youtube:    Jiří BENDA-GRAVE(guitar+violin)

V roce 2000 udělila Nadace Život umělce svou Senior Prix bývalému koncertnímu mistru rozhlasových symfoniků, houslistovi Jiřímu Bezděkovskému jako uznání za celoživotní výsledky a jako vyjádření obdivu nad stálou koncertní aktivitou. 

Za svou éru koncertního mistra nahrál Jiří Bezděkovský předlouhou řadu sólových titulů, řadu skladeb které hrál, zatím nikdo jiný nenatočil…

 

     Možnost zorganizovat a přes místní ZUŠ pozvat různé umělce na recitál, je skutečně výbornou příležitostí jak mohou žáci, rodiče a obyvatelé města  prožít vyjímečné kulturní zážitky.

YOUTUBE je skvělou možností jak uchovávat takové vzpomínky z koncertů a vystoupení, stejně jako výkony žáků, učitelů a souborů nějaké ZUŠ. (samozřejmostí by však mělo být, aby kdokoli nesouhlasí s uvedením nějakého svého videa, mu bylo vyhověno a takové video bylo pověřenou osobou vymazáno).

Velmi obsáhlé a pěkné stránky uživatelského účtu na Youtube má např.  ZUŠ Sokolov :

2)  Youtube ZUŠ Sokolov

 

     Dále jako praktické vidím možnost třídit nahraná i přejatá videa Youtube do různých přehledných kategorií

– k pedagogickým účelům (pro žáky, rodiče i učitele).

Např. Kategorie: Lidové písně, Koledy, Komorní hra, Skladatelé a jejich nej díla, Mistři (daného hudebního nástroje) apod.

3) Youtube:  Příklad třídění videí do kategorií

 

Máte nějaké další zkušenosti a VAŠE TIPY s Youtube pro využití na ZUŠ ?