Od srpna tohoto roku nabízejí konkrétní školy v partnerství s NPI ČR svůj čas a aktivní učitele, kteří prezentují své příběhy ze tříd při používání technologií ve škole a při výuce informatických předmětů. Všechny říjnové akce jsou prezenční, v srpnu a září proběhly ale také online DIGIakce.
V říjnu se můžete těšit na celkem 15 akcí určených pro učitele MŠ, ZŠ, gymnázií i středních odborných škol.
Další školy, zájemci o DIGIakce, mohou sledovat online výzvu a průběžný sběr tipů na DIGIakce ve vašem okolí, které může NPI ČR z Národního plánu obnovy (3.1 DIGI) podpořit.
Seznam prezenčních akcí (přihlašujte se!)
- 10. 10. 2023, 15.30–17.30, ZŠ Lanškroun, DIGIakce: Sdílíme, inspirujeme, tvorba a inovace ŠVP na 1. stupni, přihlášení;
- 10. 10. 2023, 9:00–11:00, ZŠ Lidická, Hrádek nad Nisou, DIGIakce: EDUCA KIDS – hospitace učitelů na ukázkových aktivitách s technologiemi v mateřské škole I, přihlášení;
- 11. 10. 2023, 9:00–11:00, ZŠ Lidická, Hrádek nad Nisou, DIGIakce: EDUCA KIDS – hospitace učitelů na ukázkových aktivitách s technologiemi v mateřské škole II, přihlášení;
- 12. 10. 2023, 15:00–16:00 a 16:00–17:00, ZŠ Lidická, Hrádek nad Nisou, DIGIakce: CODE WEEK, přihlášení: 15:00–16:00 a 16:00–17:00;
- 16. 10. 2023, 15:30–18:30, Gymnázium Karla Čapka, Dobříš, DIGIakce: Veletrh nápadů pro učitele informatiky, přihlášení;
- 11. 10. 2023, 13:30–17:00, Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, příspěvková organizace, Čichnova 982/23, 624 00 Brno, DIGIakce: „AI v akci“ (minikonference na téma AI), přihlašování.
Save the date pro další akce a termíny
- 16. 10. 2023, ZŠ Kroměříž, CODE WEEK – programujeme na paragrafové škole;
- 18. 10. 2023, Kutná Hora, DIGIakce: Micro:bit – školní pomůcka;
- 25. 10. 2023, Ostrava, ZŠ Klokánek, DIGIakce: Codeweek – Spolupráce škol v oblasti programování a robotiky;
- 30. 10. 2023, Brandýs nad Labem, DIGIakce: Realizace digitálního vzdělávání v rámci formativního přístupu.
- V Lanškrouně se 10. 10. 2023 v čase 15.30–17.30 sejdou učitelé na DIGIakci: Sdílíme, inspirujeme (Lanškroun). Základní škola Lanškroun, A. Jiráska 139 vás zve na setkání s odborníkem na tvorbu a inovace ŠVP na 1. stupni. Sdílejte s námi proces tvorby ŠVP. Pojďte s námi diskutovat o koordinaci digitálních kompetencí na vaší škole. V závěru akce představíme i konkrétní aktivity ze soutěže Microtela a CodeWeek, které si můžete vyzkoušet se svými žáky.
- Ve stejný den jako v Lanškrouně se pořádá DIGIakce: CODE WEEK ZŠ Lidická. ZŠ Lidická je zaměřena na výuku cizích jazyků a mezinárodní spolupráci. V rámci mezinárodní spolupráce škol jsme se zaměřili v minulých letech na ekologickou výchovu, technickou a přírodovědnou oblast a nyní se již několik let věnujeme rozvoji informatiky, robotiky a 3D tisku. V minulých letech jsme pořádali několikrát CODEWEEK a akce pro předškolní a školní děti v rámci EDUCA KIDS. Naši žáci jsou velmi úspěšní v robotických a informatických soutěžích. Nyní máme velké zkušenosti z účasti našeho týmu na soutěžích VEX IQ Slapshot v Estonsku, Slovinsku a USA.
V období 10.–12. 10. 2023 uspořádáme tři akce, které jsou zaměřené na tyto cílové skupiny: děti, žáci, rodiče, učitelé. Jedná se o představení aktivit školy v oblasti informatiky a robotiky. Ukážeme vybavení školy a využívání pomůcek, programování, možnosti motivace žáků, rozvoj digitálních kompetencí učitelů. - 18. 10. 2023 přivítají v Kutné Hoře své kolegy pořadatelé DIGIakce „Micro:bit“ – školní pomůcka. Cílem bude pozvat učitele se zájmem o zapojení Micro:bit do výuky jak na základních, tak středních školách v rozlišných předmětech. Obsah bude rozdělen na praktickou výuku programování, workshop a následné sdílení zkušeností.
- V Brně se 18. 10. 2023 můžete účastnit DIGIakce „AI v akci“ (minikonference na téma AI). V čase od 13:30 do 17:00 se dozvíte informace o následujících tématech:
– Mezinárodní certifikace digitálních kompetencí v oblasti AI: Seznámíme vás s možnostmi certifikace digitálních dovedností v oblasti umělé inteligence a s tím, jak tato certifikace může posílit vaši pedagogickou kariéru. Lektorem DIGIakce je Ing. Jiří Chábera
– Umělá Inteligence ve výuce: Umělá inteligence je aktuálním trendem. Podíváme se na to, kde všude v běžných nástrojích pro učitele se můžete s umělou inteligencí setkat a jak jí hlavně využít – jakým způsobem může pedagog využít ChatGPT přímo ve výuce.
Lektor: Mgr. Zuzana Kuželová
– Workshop na téma „Píšeme Wikipedii s AI“: Jak se změnilo psaní Wikipedie v éře umělé inteligence? Jak můžeme generativní AI využít a kde jsou její limity? Na workshopu si představíme konkrétní příklady zapojení chatbotů do psaní Wikipedie a ukážeme si, jak pomocí nich rozšiřovat stávající encyklopedická hesla.
Lektor: Mgr. Jaroslav Mašek
– Umělá inteligence v systémech Windows: Umělá inteligence není jen chatbot a je tady s námi mnohem déle, než si myslíte. Pojďme se společně podívat na to, jakým způsobem je dnes AI integrována do systému Windows (pro zadávání textu hlasem), do Wordu (pro hledání plagiátů textu), do PowerPointu (pro pomoc s obsahem prezentace) nebo do Forms (pro automatickou tvorbu písemek). A nakonec dojde i na toho chatbota v Bingu, který uvádí při generování textu zdroje, má aktuální informace a učí se.
Lektor: Mgr. Zuzana Kuželová
- Pro zájemce z Prahy a středních Čech si kolegové z Dobříše nachystali na 16. 10. 2023 DIGIakci „Veletrh nápadů pro učitele informatiky“. Jedná se o setkání učitelů informatiky základních a středních škol. Během 2,5 hodiny nabídneme nápady a tipy do výuky informatiky. V rámci workshopů představíme želví grafiku ve Scratchi, možnosti využití stavebnice LEGO, ukázky práce v hodinách s microbitem a stavebnicí VEX. Akce proběhne v rámci setkání ICT centra při Gymnáziu v Dobříši a bude zároveň i pozvánkou na další pravidelná setkání, která probíhají každé třetí pondělí v měsíci během celého školního roku. Program setkání:
– Monika Šrámková: Želví grafika
– Monika Šrámková: Radiokomunikace mezi microbity
– Radek Surynek: LEGO – robotická kuličková dráha
– Martina Patriková: Bezpečnost v online světě
- V Moravskoslezském kraji, v Ostravě, můžete dne 25. 10. 2023 navštívit akci s názvem „DIGIakce: Codeweek – Spolupráce škol v oblasti programování a robotiky“.
Setkání je zaměřeno na výměnu zkušeností mezi školami v oblasti práce s programovatelnými roboty. Cílem je umožnit učitelům a žákům rozšířit své dovednosti a vzájemně se obohatit o zkušenosti z rozvoje informatického myšlení v cílové skupině žáků a učitelů základních škol. Akce se uskuteční prezenční formou. Učitelé hostitelské školy budou prezentovat postupy a nápady, které se osvědčily ve výuce informatiky, a diskutovat o nich. V praktické části se všichni účastníci společně s žáky zapojí do programování s využitím robotů. Na praktickou část naváže diskuze o získaných zkušenostech.
- V Brandýse nad Labem se dne 30. 10. 2023 můžete s kolegy bavit o tématu naší DIGIakce: Realizace digitálního vzdělávání v rámci formativního přístupu (hodnocení). Pedagogové, kteří využívají ve výuce formativní přístup, zde budou sdílet své zkušenosti a nápady. V rámci sdílení budeme diskutovat o možnostech zapojení digitálních technologií nejen ve výuce, ale také při přípravě pedagoga na výuku, o rozvíjení digitálních kompetencí žáků i pedagogů a o všem, co nás k tématu napadne.
V letošním školním roce jsme absolvovali školení k formativnímu přístupu. V rámci čtyř prezenčních setkání jsme sdíleli zkušenosti s pedagogy z několika středních škol. Setkání se po každé konalo na jiné škole. Školení bylo zaměřeno primárně na techniky formativního přístupu. V rámci této akce bychom se mohli opět sejít a tentokrát se zaměřit na využívání digitálních technologií v rámci formativního přístupu.