Archivační funkce Digifolia

Jak již sám název napovídá, jedná se o funkci, pomocí níž můžeme v Digifoliu archivovat neboli uchovávat informace. Tato funkce je pravděpodobně tou nejstarší a nejzákladnější funkcí portfolia obecně. Podíváme-li se do historie, vždy šlo především o shromáždění nějakých materiálů a jejich uchování pro pozdější využití – deníky, knihovní spisy, alba, kolekce, atd. U klasických (nedigitálních) portfolií nastal dříve či později problém se způsobem uchování a úložným prostorem. Moderní technologie nám umožňují mnohá data digitalizovat (text, zvukový i obrazový záznam) a díky rychlému rozvoji paměťových medií a jejich relativní nízké ceně (1 GB pořídíme do 3 Kč) jsou možnosti digitálního portfolia téměř neomezené.

A co že to vlastně jakožto učitelé chceme archivovat? Představme si pilného kantora s desetiletou praxí. Portfolio jeho papírových příprav do hodin, desetiminutovek, testů, grafických listů apod. se jistě sotva vejde do krabice od banánů. V digitální podobě pravděpodobně nepřekročí 100 MB, 1/7 CD! Jestliže jsou jeho studenti ICT gramotní, nemusí již nikdy nic tisknout… kromě testů 🙂

Má tedy své materiály na PC a do práce mu stačí nosit malý USB disk. Online Digifolio jde ještě dále, umožní mu nahrát materiály na internet, zabezpečit je heslem a do práce může chodit jen se svačinou. Cokoliv kdy vytvořil a vytvoří, jednoduše uloží do Digifolia a ať ho osud zavede kamkoliv, má své materiály vždy po ruce – stačí jen internetové připojení a PC. Jestliže má na internetu kamarády a navzájem by se chtěli o své materiály podělit, stačí s nimi vybrané materiály sdílet.

Digifolio.rvp.cz nám tedy umožňuje nahrát jakýkoliv soubor. Stačí jít do záložky Soubory a nahrát soubory ze svého počítače. Své soubory dokonce můžete třídit do složek a do svých pohledů potom vkládat nejen konkrétní soubory, ale rovnou celé složky. V základním nastavení sice máte jen 50 MB, ale nebude-li se vám dostávat prostoru, obraťte se na administrátora, určitě Vás neodbude 😉 Navíc můžete s Digifoliem propojit soubory, které máte uložené na internetu jinde (Google dokumenty, uloz.to, eDisk, Flickr, apod.).