Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

V KOPIDLNĚ ZNOVU ROZKVETL KVÍTEK

Ukázka studentské soutěžní práce.
Ukázka studentské soutěžní práce.

Po 16. se v areálu Zahradnické školy v Kopidlně konala prezentační akce KOPIDLENSKÝ KVÍTEK spojená se soutěží studentů a žáků ve znalostech v zahradnické a botanické odbornosti.

Protože jsem o této mimořádně zajímavé akci psal článek na tomto svém blogu již loni, zkusím letos jiný úhel pohledu.

Základem úspěchu akce je výběr termínu, kterým je polovina října, což je pro ovocnáře a zahradníky období, kdy  končí sezona a je ten nejlepší čas k bilancováníceloroční práce. Výstava  dovoluje představit  výpěstky a výrobky z nich vytvořené.

Vynikající kulisu akci dává zámecký park oděný do podzimních barev. Milostivé k pořadatelům bývá i počasí, i když letos to bylo opravdu na hraně. Ochlazení a dešťové přeháňky však  nemohly odradit davy návštěvníků od účasti na této jedinečné podívané, která  je nutí přijet příští rok do Kopidlna znovu.

A co bylo letos na „kvítku“ k vidění?

Tak jako v minulých ročnících to byly zcela jedinečné a originální  výrobky z květin  a dalších rostlinných materiálů. K vidění bylo mnoho výpěstků květin i stromků.  A pak kytice, věnečky, vázy a dekorační předměty ozdobené květy všech barev a druhů z nich vytvořených.  Zahrádkáři si mohli zakoupit trvalky i skalničky k sázení na skalky  i  záhony. Ale na své si přišli i milovníci pokojových rostlin v květináči pro ozdobu vnitřků budov.  A  pro ty nejnáročnější, opravdové zahradnické labužníky tu byly k vidění  i speciality, jakými jsou třeba bonsaje.

Největší zájem návštěvníků byl o speciálně vytvořené expozice v prostorách školy- zámku, v místech  vonících historií a dávnými časy. Letošní téma výstavy se pořadatelům zvlášť povedlo a do těchto prostor nádherně zapadlo: KVĚTINA V HERALDICE dávala šanci propojit květiny s historií místa.  Studentům pod vedením učitelů, se ho podařilo  naplnit přímo  excelentně. Návštěvníci mohli obdivovat nápady, realizaci i aranžmá v dobových prostorách kopidlenského zámku. Nekonečný had návštěvníků vinoucí se po celý den všemi patry zámku končil tam kde začal – na nádvoří. Tam jim byla nabídnuta zasloužená odměna za unavené oči od koukání a nohy od zdolávání náročné prohlídky v několika patrech v podobě voňavého domácího  řízku, který jim připravily šikovné kuchařky školní jídelny.  Mimořádně zdařilé pochoutky, za kterou jezdí do Kopidlna každoročně mnozí návštěvníci se stejným nadšením, jako za nádherou zde vystavených květinových výrobků.

Květy v erbu pětilisté růže.Podzimní den v Kopidlně, přes nepřízeň počasí a poměrný chlad, přinesl návštěvníkům krásné  a nezapomenutelné zážitky. A  s nimi  i  mnoho dárků, které si z víkendové návštěvy odvezli  do svých domovů. Krása květin jim bude dlouho připomínet pohodu a krásu, kterou v Kopidlně navštivili.

Poděkování patří těm, kteří se na krásném díle jakýmkoliv způsobem podíleli. Organizace takové grandiózní akce není  snadná a je pro studenty a zvláště učitele náročným maratonem a velkou a náročnou prověrkou. O to více potěší slova uznání od návštěvníků, kteří dobrovolně věnovali celý den víkendu výletu do  městečka na pomezí Královéhradeckého a Středočeského kraje.

Pokud jste v Kopidlně na Kvítku dosud nikdy nebyli, tak si zaškrtněte v kalendáři druhou říjnovou sobotu a neděli, samozřejmě že na příští rok . Další příležitost k návštěvě si již rozhodně  nenechte ujít.