INTERVIEW: Kolegové z mateřských škol na portálu

Metodický portál nabízí otevřené komunitní prostředí i učitelům z mateřských škol. Co to ale znamená? Proč na portál RVP.cz chodí? Jak jim portál pomáhá v práci? Co na tom uvšechvšudy mají? Proč, proč, proč? Zeptali jsme se za vás několika členů Rady starších:

 
Ahoj, naši milí radní: Bohunko, Míšo a Marcelo. Máme pro vás pár rychlých otázek o portálu.
První otázka je nasnadě: Proč chodíte na portál? Co vás tam táhne?

Marcela: Já si na portál chodím v prvé řadě pro inspiraci. Někdy potřebuji „jen“ nakopnout a někdy čerpám hory a hory námětů pro práci s dětmi. Dokonce si říkám, že to snad nestihnu ve školce ani všechno využít, i když bych moc chtěla.
Druhou tahací silou jsou podobně naladěné kolegyně (a kolegové – díky za ně), které hýří zkušenostmi, jsou vždy ochotné pomoci a podělit se se svým know-how.
Míša: I pro mě je portál jednou velkou inspirací, místo kam chodím, když nevím, co do svého tématu v MŠ zařadit. A místo, kde mi zapálení učitelé z celé České republiky poradí, když s něčím potřebuji pomoc, nebo prostě jen tak podpoří a napíší vřelé slovo.
Bohunka: Co mne táhne na portál? Zvědavost a zvídavost. Jsem ve své podstatě velmi zvídavý tvor a stále se honím za něčím novým, co pak můžu použít ve své praxi. A na portále toto nacházím:-).    

Víme, že často chodíte do diskuzí. Proč? Máte v poslední době nějaké oblíbené “předškolkové” či jiné téma?

Marcela: Proč? Člověk zde najde pomoc, radu, nápad, nebo prostě jen povzbuzení k další práci. Ráda si čtu názory ostatních pedagogů a ráda sleduji, jak díky diskuzi měním i své názory 😀
Myslím, že v poslední době v diskuzích „válí“ Standardy PV. Snad přinesou do celé předškolkové diskuze nový vítr v podobě dalších kolegyněk a kolegů.
Míša: Samozřejmě že hlavní téma jsou teď Standardy PV, ale také mě zajímá fórum Výchova ke zdraví (zároveň téma mé diplomové práce :-D) a např. Legislativa MŠ, ve které je stále co objevovat (-:
Bohunka: Ráda si povídám o své práci a vím, že tady je mi to dovoleno, nikdo neobrací oči v sloup a nezastavuje slovy “prosím tě, zadrž, už nejsi v práci”. V prvé řadě zde nacházím lidi, kteří uvažují obdobně jako já. Vím, že mi poradí, když si nevím rady, vím, že je práce baví, mívají fantastické nápady při práci s dětmi, které mohu využívat i já, vím, že je na ně 100% spoleh a jsou prostě bezva. Ale také navštěvuji diskuzi proto, že si myslím, že při své dlouholeté praxi jsem schopna předávat své zkušenosti dál jiným kolegyním.

A co ostatní moduly? Wiki, digifolio, články, DUMy, odkazy… Používáte? Jak? A proč?

Marcela: Nejvíce využívám Články. A to hlavně kvůli inspiraci, skvěle zpracovaným (a vyzkoušeným) tématickým blokům. Jsou zde skvělé tipy na všelijaké činnostmi s dětmi, které by mě samotnou nenapadly a kterých by bylo škoda, kdyby zůstaly „uzavřené“ v jedné školce. Tímto děkuji všem autorům článků!
Ve Wiki se mně líbí Míšiny týdenní plány. Míšo – super.
Míša: Marci, moc děkuji (červenám se)! Ano, já nejvíc využívám wiki, píši si do ni své týdenní plány, potom přikládám fotky činností k tématu a pak přeposílám odkazy rodičům a ti pak mají přehled, co se ve školce děje (v loňském školním roce jsme plány ve wiki tvořily s kolegyní, což bylo super – o tom by měla asi wiki být). Také mě ve wiki baví tvořit sborník Písně – nahrávky. A není integrovaný blok, pro který bych nenašla několik DUMů – takže ty také velmi využívám. V modulu Odkazy využívám hlavně ty, které se dají s dětmi použít na interaktivní tabuli. A když mě něco trápí, nebo mě něco napadne, nebo něco potěší, tak o tom napíšu do svého blogu Holky z naší školky :-D.
Bohunka: Mnno… Wiki ano, tam i něčím přispívám a spoustu mám ještě v plánu (jen toho času mi nějak chybí). Wiki prostě miluju, najdu zde skoro vše, co potřebuji. Navíc zde příspěvky neprocházejí recenzí a to se mi líbí – vycházejí přímo z praxe!!! Články jsou také bezva, jsou skvělou hodnotnou pomůckou a inspirací. Myslím, že k dnešnímu dni se zde dá najít snad každé téma, které je ve školách probíráno. DUMy využívám také, samozřejmě. Baví mne na nich, že si je můžu okamžitě vytisknout a použít při práci s dětmi. No a odkazy – využívám málo, ale jen proto, že mi kradou spoustu času. Jinak je doporučuji všemi deseti!!!

Nemáte nějakou událost nebo příhodu, která vás tady na portálu potěšila, udivila?

Marcela:  Udivilo mě přijetí do Rady starších 😀 😀 😀 😀 To jsem byla opravdu „v šoku“. 😀 😀 😀
Míša: 1. Lidičky z portálu + Rada starších, souhlasím s Marcelkou, skvělé složení lidí a učitelů, kteří své práci dali srdce.
2. Včera mi přišel email od paní Janečkové, že našla mou nahrávku ve wiki – píseň Žabka Katka, že budou mít téma vody, tak jestli bych jí nemohla oskenovat noty – přijde mi úžasné, jak portál vybízí ke spolupráci mezi učiteli – poslala jsem noty k Žabce a navíc i Raka 😀
Bohunka: Udivují a fascinují mne lidé, kteří portál “stvořili” a věnují se mu celým svým srdcem Klobouk dolů! Pak mne fascinují lidé, kteří jsou s PC srostlí a vše je pro ně hračka. Já PC donedávna nesnášela, teď už jej toleruju. Ale jen proto, že bych se zde jinak nemohla “vyskytovat”. No a nadzvedávají mne někteří “návštěvníci”, kteří ničemu nerozumí, ale dávají ty “nejskvělejší” rady. No ale já měla vlastně vyplodit nějakou příhodu… No, vidíte, to jsem celá já… Opět tlachám, o čem nemám. Pro mne je jednou velikou a ohromnou příhodou už jen to, že já sama jsem se stala součástí tohoto skvělého a úžasného portálu!!!

Chtěl by někdo z vás ostatním něco vzkázat?

Marcela:  Já bych byla moc ráda, kdyby bylo na rvp.cz více „předškolek“. Myslím, že není čeho se bát. Metodický portál je opravdu skvělým pomocníkem pro všechny pedagogy.
Míša: “Český učitel bez portálu rvp.cz jako by ani nebyl učitelem” 😀
Bohunka: Proboha, holky předškolky, čeho se pořád tak bojíte?! PC není žádný strašák (i když já mu ještě donedávna říkala “šedivá příšera”). Je dobré zjistit si, že tento portál je fantastickým pomocníkem při práci s dětmi. Fakt, věřte mi. Já sama jsem tomu zpočátku taky nevěřila, no a kde jsem dnes… Diskutuju o sto šest!

Vřele odpovídaly Marcela Zajícová, Míša Gondeková a Bohunka Trelová. Děkujeme!
Pokud vás zaujalo, co jste tu četli, pošlete to dál! Srdečně zveme další kolegy z mateřských škol!