Technik animace je v současné době velmi mnoho. V době, kdy se začínaly vytvářet první animované filmy, se dělily techniky animace v podstatě jen na loutkovou a kreslenou. Dnes je technik a možnsotí práce s animací neskutečné množství a animátoři často pracují s kombinacemi různých technik i se zapojením počítačové postprodukce na klasickou ruční animaci.
Velmi pěkně rozpracovaný seznam a popis všech technik najdete ZDE na blogu Karolíny Čížkové. Vzheldem k zaměření tohoto blogu na výuku animace na školách se nebudu zabývat čistě počítačovými technologiemi a pokusím se uvést příklady animačních technik užitelných ve školní praxi a s minimálními technickými nároky.
PIXILACE
Jednou z technicky nejméně náročných animačních technik je pixilace. Tato technika je výborná pro seznámení s základními principy a v dětském kolektivu výborně funguje. Jde o animaci lidí, kdy se z lidí stávají loutky. Proto, aby mohla pixilace dobře fungovat, je důležité si uvědomit, co tato technika nabízí oproti klasické kameře a jak ji využít pro využití filmových animačních triků. Uvedu zde pár odkazů, které se mi zdají inspirativní pro výuku.
Mezi naše slavné režiséry patří samozřejmě Jan Švankmajer, ale jsou tu i zahraniční a aktuální filmy:
Pro práci s dětmi se mi ale velmi osvědčilo i současné animační studio PES:
Argentinský režisér Juan Pablo Zaramella má na youtube i velkou řadu filmů o filmu. Jeho film Lumináris z roku 2011 bylo oceněno mnoha cenami.
UKÁZKY STOP-MOTION ANIMACE
ZÁZNAM KRESBY A MALBY
PÍSKOVÁ ANIMACE
PLOŠKOVÁ ANIMACE