Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

K diskusi o učitelských platech

O každém zvyšování učitelských platů se vždycky především hodně mluví, vesměs hodně hloupě. Je tomu tak i tentokrát a hloupým klišé se nevyhnul ani můj oblíbený komentátor Martin Fendrych v článku Národ Komenského se zbláznil. Učitele platí mizerně, ale valí na ně obří odpovědnost. Je pár věcí, o kterých novináři zásadně nepíšou, přestože je každý učitel zná:

(1)

Zatímco před deseti lety byl průměrný plat učitele 20-25% nad průměrem, dnes je jen 5% nad průměrem — tj. ne že jsme trvale podhodnoceni, ale to podhodnocení je čím dál horší.

(2)

Učitelé nikdy nestávkovali a zřejmě ani nadále nebudou — tak proč by měli dostat opravdu přidáno?

(3)

Průměry klamou, víc řekne např. platová tabulka, jenže blábolit o průměrech je přece jen o něco snazší. To je zase problém s úrovní naší žurnalistiky.

(4)

Všechny problémy našeho školství jsou řešitelné, stačí se rozhlédnout po Evropě. Vzorný vzdělávací systém má už pár let Finsko: porovnejte si jejich nároky na učitele s našimi. Tam učitele nemůže dělat každý, kdo se k ničemu jinému nehodí. A každý adept učitelství si předem dobře rozmyslí, jestli si na ten jejich finský peďák opravdu troufá — to není procházka růžovou zahradou. Ale kdo to dokáže, má dobrou perspektivu (pokud je ochoten na sobě pracovat), společenskou prestiž, slušné ohodnocení. To je Finsko, ale ani třeba ve Francii to není taková tragédie jako u nás (viz např. blog Zuzany Loubet del Bayle: Jak zlepšit školní dějepis a zeměpis). Náš kariérní řád? — ve srovnání s těmito vzory to byl paskvil.

(5)

Nejhorším problémem učitelů nejsou nízké platy, ale prekérní postavení: částečné úvazky a smlouvy na dobu určitou. Smlouvy na deset měsíců v roce jsou sice zákonem zakázané, ale ten zákon má několik výjimek, takže se s nimi stále běžně setkávám v nabídkách zaměstnání. K úvazkům: Na dějepis + latinu žádná škola plný úvazek nedá. Ani na informatiku. Většinou si musíte hledat několik částečných úvazků, rozvrhy nenavazují, pendlujete od školy ke škole, přes den marníte čas dírami v rozvrzích a po nocích pak vyhodnocujete práci žáků za uplynulý den a připravujete si výuku na zítra. Jednu až dvě noci v týdnu vůbec nespíte, prostě ráno vstanete od počítače a mažete do školy. Nikdy nevíte, kdo vám příští rok neprodlouží smlouvu nebo zkrátí úvazek. Budete stávkovat? Samozřejmě že ne: půjdete dělat třeba „ředitelku ejč-áru do nějaké velké společnosti“ (jak říká pan Hruda), to je pro absolventku peďáku ideální zaměstnání.