Reakce na „Dokud nejde o život…“ Petra Koubka

Proč jdeme na smrt jako ovce, místo abychom se bránili? Šedá je teorie a zelený strom života.

Jinak se chová učitel s plným úvazkem na dobu neurčitou a jinak záskok za mateřskou, migrant z Ostravska na zlomek úvazku a s drahým podnájmem v Praze. Zdůrazňuji: při tabulkovém platu přes 20kKč měsíčně a třetinovém nebo polovičním úvazku dostane vzorový učitel pod 10kKč čistého. Mnoho učitelů (možná většina) se dnes nachází ve stavu opakovaně prodlužované existenční nejistoty. Tato skupina českých učitelů nejsou jen proletáři, kteří „nemohou ztratit nic než své okovy, nýbrž ještě hůř: jsou exemplární ukázkou tzv. prekariátu.

Jestli se tedy někdo zamýšlí, proč si učitel nechá líbit všechna příkoří a ponižování od žáků, rodičů, kolegů a vedení školy, měl by se zabývat také tím, kolik peněz mu zbude na jídlo, když zaplatí za předražené bydlení, kolik dalších osob závisí na jeho/jejím učitelském příjmu (děti? nezaměstnaný manžel? nemocní rodiče?) O luxusu jako je dovolená v cizině, pěkné oblečení, nové boty častěji než jednou za několik let atd. tady vůbec nemůže být řeč. O těchto záměrně zotročených a systematicky ponižovaných učitelích nikdo nemluví, ale na jejich bídě a utrpení naše školství stojí a s těmito lidmi také padá.

Doufám, že kdo dočetl až sem, pochopil, že mi nejde ani o čtyřicetitisícový plat pro učitele před důchodem, ani že nepíšu o zoufalcích, kteří se neumějí uživit, ani o nadšencích, kteří se obětují pro žáky. Jde mi o vztahy mezi učiteli ve školách, o to, že ve školách pracují učitelé zotročení a ponižovaní samotným systémem školství, kteří se nedovolají pomoci od svých privilegovanějších kolegů, natož pak zastání od vedení školy. Nevím, proč novináři, ministerští úředníci i pan Koubek hážou všechny učitele do jednoho pytle — pak je ovšem pochopitelné, že nemohou najít ve vztazích mezi učiteli ve škole důvod, proč si někteří z nás nechávají líbit ponižování a šikanu. Teorie ani citáty z pedagogických autorit totiž k tomuto problému neříkají dohromady nic, co by stálo byť i jen za blogový příspěvek. Ave, Petře Koubku, morituri te salutant!