Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Březen – k počítačům vlezem… Duben – ještě tam budem?

Březen – za kamna vlezem – tuhle pranostiku určitě znáte (a taky tam po většinu březnových dní zatím vyčkáváme :-)). Ale co třeba Březen – k počítačům vlezem? On totiž letošní březen byl tak trochu „ajtý“ měsíc, a to i pro učitele.Poznali byste to i tady, na portále. Nejen že máme samostatné digifolio, ale významně žilo a žije hot fórum v diskusích – Technologie ve škole. Když mluvíme o ICT, o čem že to vlastně mluvíme? Kde nejvíc tlačí bota? ptali se diskutující. O otázky, které provokují k zamyšlení a možná rovnou k zasednutí za „kompjútr“ nebyla nouze: V tom, že nestíháme vývoj technologií. Nejen osobně, jako pedagogové, ale nějak nám zaostávají fakulty i možná věda… O MŠMT a RVP nemluvě.

Slovo do pranice? V diskusích rozhodně nezůstalo jen u toho. Propralo se leccos, počínaje tím, jak to vlastně učitelé se vzděláváním v IT mají, jaké dovednosti mají a jaké by měli mít (a jak to udělat, aby děti ve třetí třídě nebyli na tom lépe než jejich učitel), jaké je vybavení na školách a jak to podporuje, nebo brzdí práci s technologiemi na škole, až po praktická témata do výuky. Takže jestli vás třeba napadlo, jak se dají používat Google aplikace se žáky, nebo jak se dají využít eTwinningové projekty ve výuce, jestli se dá používat interaktivní tabule bez i-učebnice nebo kde vzít snadno software k výrobě testů, tak se určitě podívejte do fóra.

Na kalendáři jsme sice mezitím přelistovali na duben, ale IT tematika i v tomto měsíci pojede dál. Možná jste v březnu sledovali zajímavé akce, které se s jarem k IT problematice vyklubaly. A jede se dál! Zrovna dneska možná sedíte v Novém Městě na Moravě na konferenci Počítač ve škole 2010. A jestli ne, tak se možná chystáte na jarně znějící www.COMP-OST.cz – ne, to není akce pro zahrádkáře, ale je to festivalová soutěž multimediálních projektů a webových prezentací žáků, která proběhne 21. dubna v Ostravě. 8. dubna proběhne další zajímavá akce – první ročník konference E-Bezpečí, který je zaměřen na problematiku nebezpečných komunikačních jevů spojených s užíváním internetu a mobilních technologií. Takže jestli myslíte, že se vaši žáci určitě někdy mohou setkat s takovými věcmi jako je kyberšikana, kybergrooming, sexting, kyberstalking a s dalšími „kyberpotvorami“, udělejte si výlet do Olomouce. A kdo teď musí hrabat na zahradě, tak ať šetří síly na červen – další pecka – brněnská konference MoodleMoot.cz 2010 věnovaná Moodle!

Takže, přátelé, kvůli těmto akcím stojí za to od počítačů na chvilku vylézt, ale jinak 🙂 – klidně u nich v dubnu ještě buďte, aspoň se potkáme na portále!