Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

týden po prázdninách

Ráda bych se podělila o několik zážitků z uplynulého týdne.  Žáci i učitelé se po týdnu jarních prázdnin opět shledali se školními povinnostmi. Mě se tak strašně nechtělo do práce. Tyto návraty jsou snad pro učitele ještě horší než pro děti.

Mentor

Před prázdninami jsem měla na jedné hodině návštěvu – mentora, který mi má pomáhat v rozvoji mých učitelských dovedností. Hodina byla tak trochu nudná i pro mne, neboť jak jsem se přiznala i jemu, na její přípravu jsem neměla dostatek času a tak byla koncipovaná výkladově. Nevymýšlela jsem žádné aktivity. Jeli jsme podle prezentace. Nejprve měli podle obrázků živočichů zkusit uhádnout jakou skupinou živočichů se budeme zabývat a případně zástupce pojmenovat. Dál už byl jen výklad s občasným zařazením otázek do pléna. Přirozeně padaly také otázky od dětí, které jsem se snažila zodpovědět. Probírali jsme kroužkovce. Po hodině jsme měli s mentorem sezení a povídali si. Jsem zastáncem toho, že každý prožitek, každá informace, každá dovednost a každá zkušenost, všechna slova a všechny myšlenky jsou nám užitečné – alespoň pro rozvoj či trénování našeho mozku. Proto jsem jeho pohled na mou hodinu uvítala, ačkoli musím konstatovat, že v některých věcech jsme se v názorech rozcházeli. Třeba v rozsahu učiva. V šesté třídě , v tématu kroužkovci vysvětluji stavbu těla a znaky kroužkovců na žížale, kterou děti dobře znají. Jako další zástupce uvádím dětem nítěnky, pijavky a nereidku. Nereidku proto, že se jedná o mořského zástupce a mám její pěknou fotografii. V diskusi pak mentor narazil na to „proč prý chci po dětech znát nějakou nereidku hnědou, když ani nežije u nás a ani on o ní nikdy neslyšel“. Myslím si, že žákům nijak neubližuje pokud slyší či si zapisují informace, které třeba v běžném životě 99% lidí nepotřebuje. Když toho budeme chtít po žácích čím dál tím méně, kam to povede? Už tak jsem stejně oproti učebnici žákům „zamlčela“, že existuje také nějaký paolo zelený či afroditka plstnatá. Hlavně proto, že o jejich existenci jsem si přečetla právě až v učebnici.  Nebo se pozastavoval nad tím, proč vyvolávám žáky, kteří se nehlásí, když se jiní hlásí. Že je přece jasné, že pokud se žák nehlásí tak nechce odpovídat. …????…

Také mi poradil zařazovat do výuky více aktivit,  při kterých budou zapojeny hlavně děti. Moje problémy s kázní ve třídě prý spočívají v tom, že mají žáci mnoho energie a zvídavosti a já jim mám dát větší prostor pro vyjádření. Mám klást důraz na evokaci v hodinách. Poslal mi náměty na různé aktivity. Většinu jich sice znám a občas je i používám. 

Tak jsem to tedy zkusila po prázdninách

Využila jsem toho, že po prázdninách je třeba „dostat se do toho“, takže výuka spočívá spíše v opakování. Použila jsem tedy v různých třídách právě doporučené aktivity, nejvíce brainstorming a volné psaní.  brainstorming - dýchání a krevNevím, jestli takto už žáci s někým pracovali. Některé třídy se chytaly a některé ne. Hodně se povedl brainstorming v 8. třídě na téma svaly nebo volné psaní na téma trilobit v třídě šesté. Použila jsem volné psaní i v 5.třídě o výtvarnou výchovu, ale tam to dopadlo špatně. Psali totiž jenom slova a většina psala jen pomocná slůvka, která jsem jim poradila (možná jsem neměla) když by je nic nenapadalo. Každopádně se všechny tyto hodiny dětem a docela i mně líbily.  Přiložená fotka je z 5.třídy, kde jsme opakovali dýchací soustavu a začínali oběhovou soustavu. Jednou jsem tedy použila brainstorming (zapisovaný do kruhu či sluníčka) jako opakovaní, podruhé jako evokaci. Hodina se povedla a na konci jsem chtěla po žácích zpětnou vazbu. Měli zvednout ruku podle toho, jak se jim hodina líbila. Protože už bylo po zvonění a děti stály, stoupaly si nejprve na špičky a po vzoru jedné holčiny nakonec i na židle a dokonce i na lavice, což mně na jednu stranu potěšilo, ale zase jsem si v duchu říkala, že na lavice by si neměly troufnout stoupat. Nijak jsem je ale za to neokřikovala nebo tak. Jen jsem ukončila „hlasování“ a odvedla pozornost jinam. Stejně pak vykřikovaly, jestli příští hodinu uděláme taky takovou. Příští hodina nebyla už tak zábavná, ale zase byla zajímavější. Vykládali jsme si o cévách. Žáci měli velké množství dotazů a v podstatě jsme stihli jen jediný slide z mé prezentace. Téma srdce nám tedy zbylo na příští týden.

kdo má rád vodu

ještě jeden poznatek: jen jediný žák z naší 6.třídy odpověděl na otázku „proč žížaly vylézají, když prší“ , že v zemi je moc vody. Což je nejblíže správné odpovědi (že ve vodou nasáklé půdě nemůže dýchat). Jinak si ostatní žáci mysleli buď že nemá ráda sluníčko (proto vylézá jen když je zataženo) nebo že má tolik ráda déšť.