Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

exkurze nejen do planetária

Tak je to za mnou a docela úspěšně. Exkurze do Prahy nikoli však do Podolí, ani do lékárny, ale do planetária a do Oddělení časopisů Knihovny Národního muzea. 

52 dětí a 3 učitelky, kolona na Evropské, pozdní příjezd na výstaviště a neustálé otravné dotazy „Půjdeme do Mekáče?“ 

Ano, časová rezerva se vytratila ještě před odjezdem, neboť jsme čekali na opožděného žáka. Další zdržení způsobil pražský provoz. Na výstaviště jsme dorazili v čase, kdy měl začít program. Naštěstí to není daleko a po telefonické domluvě na nás počkali se začátkem programu. Takže super. Byla jsem v planetáriu poprvé a líbilo se – mně a snad i dětem. Planeta Země se z malé tečky na hvězdném nebi přibližovala a zvětšovala a vypadalo to opravdu působivě. 

Po krátké svačině jsme se rozdělili na dvě party a pokračovali Stromovkou k Místodržitelskému letohrádku. Krásná budova. I tam jsme přišli o čtvrt hodiny později než jsme měli, ale i tam na nás čekali s úsměvem. Paní si pro nás připravila povídání o budově i o časopisech. Mohli jsme se podívat na několik set let staré tiskoviny a dokonce v nich i listovat. Já bych jim je do ruky vůbec nedávala, když jsem viděla jak zuřivě listují div se stránky netrhají. Ale všechny časopisy to snad přežily. 

Bylo hodně teplé počasí. Venku, zatímco šla dovnitř druhá skupina, jsme pak rozdali žákům pracovní listy, které vyplňovali na trávníku s výhledem na Stromovku a část Prahy. Pěkné. Pak jsme se přesunuli zpět k autobusu a tradá domů.

Dohra

Fotila jsem. A jak jsem přišla domů, fotky jsem stáhla do počítače a na flešku. Dneska jsem je předala kolegovi, který je umístil do školní fotogalerie. Taky jsem napsala článek na školní web i na Novinky.cz a poslala do místního i regionálního tisku. Samozřejmě s posvěcením paní ředitelky. Kolegyně v tom možná vidí šplhání, ale mne samotnou právě propagace moc baví, tak proč toho nevyužít, že.